
Planujesz kupić nowe okna PCW? Najpierw dobrze się do tego przygotuj, by w przyszłości nie żałować wyboru. Zobacz co powinieneś wiedzieć i jakie decyzje podjąć, zanim wydasz pieniądze na nowe okna.
1 – Przygotowanie do rozmowy z producentem czy dostawcą okien
By w przyszłości nie żałować wyboru, nie licz tylko na to, że sprzedawca okien doradzi ci i o wszystkim zdecyduje. Jako klient powinieneś wcześniej zgłębić wiedzę o nowoczesnych oknach, ich parametrach, właściwościach, możliwościach. Wtedy rozmowa ze sprzedawcą będzie bardziej konstruktywna i w efekcie kupisz okna, które zdadzą egzamin przez lata, i z których będziesz zadowolony.
2 – Wybór dostawcy okien
Najlepiej korzystać z produktów renomowanych firm. Pamiętajmy, że na jakość okna mają wpływ profile, szyby, okucia i montaż. Dlatego ważne, byśmy wiedzieli czyje profile są zastosowane w wybranym przez nas produkcie. Jeśli to jest VEKA, możemy mieć pewność najwyższej jakości. Zrób rozeznanie na forach budowlanych jakie opinie mają poszczególni producenci, jakie są wady i zalety ich okien. Istotne też jak wygląda sprawa gwarancji – o tym poniżej.
Można powiedzieć, że wybór dostawcy okien przypomina nieco wybór partnera życiowego, kiedy decyzję podejmujemy sami w oparciu o własną hierarchię wartości. W przypadku okien te wartości to parametry techniczne profili, szyb, okuć i jakość montażu, dobra obsługa klientów przez dostawcę, ale i czynniki ekonomiczne jak: przedpłaty, rozliczenia, raty, ceny itp.
3 – Gwarancja na okna – ważna przy podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze dostawcy
Tylko pisemna gwarancja jest dokumentem obowiązującym. Przy zakupie okien dokładnie czytajmy warunki, bowiem gwarancja może dotyczyć całego okna, ale i samych okuć, szyb, czy samych profili. Zdarza się, że np. na okno jest 2 lata gwarancji (taki jest minimalny okres, na jaki musi być gwarancja), ale np. na profile 10 lat, zaś na okucia 5 lat. Oddzielną sprawą jest gwarancja na montaż. Często warunkiem otrzymania gwarancji na okno jest skorzystanie z usług ekipy montażowej wskazanej przez producenta. Montażyści również powinni dać nam gwarancję na swoje prace.
4 – Decyzja, jak bardzo energooszczędne okna wybrać
Energooszczędne okna to takie, które mają niski współczynnik Uw – przenikania ciepła/izolacyjności termicznej. Trzeba wiedzieć, że od 2014 roku inwestorzy są zobowiązani do zakupu stolarki otworowej o współczynniku izolacyjności termicznej Uw nie wyższym niż 1,3 W/m²K. W kolejnych latach wartość ta będzie obniżana: w 2017 roku zminimalizowana do poziomu Uw=1,1 W/m²K, natomiast w 2021 roku okna w nowobudowanych i modernizowanych obiektach mieszkalnych będą mogły mieć współczynnik Uw nieprzekraczający 0,9 W/m²K. Dlatego ten parametr to jeden z najważniejszych przy podejmowaniu decyzji o wyborze okien. Jeżeli okna są z systemem okiennym VEKA Softline 82 , to już dziś ich współczynnik przenikania ciepła Uw osiąga nawet 0,9 W/m2K (przy zastosowaniu potrójnego oszklenia lub klina docieplającego oraz przy odpowiednim montażu w budynku).
5 – Decyzja, jak bardzo okna powinny izolować akustycznie
Jeśli mieszkacie w dość hałaśliwym miejscu, koniecznie należy zwróć uwagę na wskaźnik Rw informujący, jak okno izoluje pomieszczenia od dźwięków z zewnątrz. Wskaźnik Rw jest wyrażany w decybelach [dB] – im jest wyższy, tym lepiej okno tłumi hałas. Jaki wskaźnik ma mieć okno w budynku przy ruchliwej ulicy? Typowe okna VEKA mają wskaźnik Rw ok. 35 dB. To nieco za mało jak na tłumienie hałasu w hałaśliwym miejscu. W takim przypadku okna powinny mieć wskaźnik około 40 dB.
6 – Jaki kolor okien wybrać
Najpopularniejsze profile okienne PVC są białe. Po pierwsze są tańsze od barwionych, a po drugie na okna kolorowe mogą sobie pozwolić właściciele domów jednorodzinnych. W budynkach wielorodzinnych kolor okien jest narzucony przez dewelopera czy spółdzielnię mieszkaniową. VEKA oferuje profile w 38 kolorach do wyboru. Profil może mieć również wykończenie o strukturze odwzorowującej drewno, z obu stron okna lub tylko z jednej. Bowiem każde okno w systemie VEKA może być wykonane w dwóch różnych kolorach – w innym od zewnątrz, a w innym od wewnątrz.
7 – Okna antywłamaniowe czy zwykłe
Jeżeli myślisz o oknach antywłamaniowych, a dokładnie o podwyższonej odporności na próby włamania, musisz o tym zdecydować już na etapie zamawiania okien. Można mieć okna z okuciami antywyważeniowymi, szybami antywłamaniowymi podklejonymi warstwami specjalnej folii, z klamkami z kluczykiem lub przyciskiem, które utrudniają włamanie. Okucia i szyby musimy wybrać w momencie zakupu okna, natomiast klamki z kluczykiem można zamontować w każdym oknie już w trakcie użytkowania.
8 – Czy wybrać szyby dekorowane szprosami
Szprosy, czyli cienkie listewki dzielące optycznie szybę na kilka części mogą być w wielu kolorach, szerokościach, montowane na oknie lub wstawione pomiędzy szyby. Pierwsze po prostu przykleja się do szyby na zewnątrz i wewnątrz. Można nimi udekorować okna w każdej chwili. Ale szprosy pomiędzy szybami zespolonymi trzeba zamówić razem z szybą lub całym oknem. Nie ma możliwości „domówienia” czy wymiany na inny kolor bez konieczności zakupu nowej szyby.
9 – Etap zamawiania okien
Trzeba brać pod uwagę, że na dostarczenie okien czeka się nawet około miesiąca. Jeżeli tylko wymieniamy okna, to nie stanowi problemu, ale jeżeli okna będą wstawiane na etapie budowy domu, to musi to być moment, kiedy są już ściany i dach, ale dom nie jest jeszcze otynkowany. Należy tak rozplanować grafik budowy, by okna przyjechały w odpowiednim momencie. Nie powinny leżeć na budowie za długo – ani im to nie służy, ani naszemu portfelowi – leżące zafoliowane okna to łakomy kąsek dla złodziei.
10 – Pomiary otworów – komu zlecić
Na tym etapie nie bądź „złotą rączką”. Zleć pomiary ekipie, która będzie montować okna. Niezależnie czy chodzi o nowe okna w budowanym domu, czy okna w budynku wielorodzinnym, które wymieniamy. Najlepiej korzystać z usług ekipy montażowej poleconej przez producenta okien. W innym przypadku, dobrze jest odwiedzić wiele punktów handlowych, przeprowadzić szczegółowe rozmowy i dopiero podjąć decyzję o wyborze ekipy.
11 – Decyzja, kiedy wymienić okna
Okna montuje się praktycznie przez cały rok, ale temperatura na zewnątrz nie może spaść poniżej -10 stopni C. Silne opady także nie sprzyjają wymianie okien. Dlatego szczególnie wiosna i lato to najodpowiedniejszy czas na przeprowadzenie takiego remontu.
12 – Załatwianie zezwolenia na wymianę okien – czy to konieczne
Jeżeli wymieniamy stare okna drewniane na nowoczesne z PCW, musimy przede wszystkim dostosować ich wymiary i kształty do pozostałych okien w budynku. Zamawiając okno o takich samych podziałach, jakie miało stare, nie musimy zgłaszać tego do administratora budynku. Natomiast zgody są potrzebne, gdy:
– okno zmieni zewnętrzny wygląd budynku, na przykład chcemy zmienić zwykłe okno na okno na całą wysokość mieszkania, czy wstawić okno w innym kształcie
– dotyczy obiektu zabytkowego, będącego pod opieką konserwatora zabytków. W takim przypadku każda zmiana wymaga zgody administratora lub konserwatora