PL

25 lat VEKA Polska na muralu

Idea muralu

VEKA weszła do Polski z produkcją wysokiej jakości profili okiennych 25 lat temu. W tym czasie w naszym kraju było wiele ciekawych wydarzeń. I właśnie o nich „opowiada” mural, który jest oryginalną i nietypowa formą uwiecznienia 25-lecia firmy VEKA Polska.

Przez ostatnie 25 lat wiele wydarzyło się w firmie VEKA Polska, która rozpoczęła swoją działalność w naszym kraju w 1994 roku w Skierniewicach. Zaczęło się na 5,5 tysiącach metrów kwadratowych, a dziś fabryka zajmuje 42 tysiące metrów!


W modnej artystycznej formie mural przedstawia zdarzenia na przestrzeni ostatnich 25 lat, zaczynając od 1994 roku, kiedy to w Polsce spadł meteoryt Baszkówka. Są nawiązania do wydarzeń w kolejnych latach, m.in.: do denominacji złotego w 1995 roku,

zakończenia produkcji Fiata 126p w 2000 r., ustanowienia rekordu Guinnessa przez 2 tysiące trębaczy

wykonujących Hejnał Mariacki w Krakowie, do wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

czy światowych sukcesów polskich sportowców.


W modnej artystycznej formie mural przedstawia zdarzenia na przestrzeni ostatnich 25 lat, zaczynając od 1994 roku, kiedy to w Polsce spadł meteoryt Baszkówka.

Są nawiązania do wydarzeń w kolejnych latach, m.in.: do denominacji złotego w 1995 roku, zakończenia produkcji Fiata 126p w 2000 r., ustanowienia rekordu Guinnessa przez 2 tysiące trębaczy wykonujących Hejnał Mariacki w Krakowie, do wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. czy światowych sukcesów polskich sportowców.


Pomiędzy tymi wydarzeniami przeplatają się oczywiście profile
okienne VEKA i ekstrudery do ich produkcji. I zostaną tu na mur-beton!

Realizacja muralu

Do namalowania muralu zużyto około 200 litrów profesjonalnej farby elewacyjnej, barwionej specjalnie dobranymi pigmentami

Zużyto 15 wałków i 20 pędzli oraz pół kilometra taśmy malarskiej

Mural zajmuje około 400 metrów kwadratowych ściany

Mural został zaprojektowany przez architekta-grafika

Prace nad nim trwały około 2 miesiące

W pracę nad tym projektem było zaangażowanych łącznie 15 osób i… koparka

O autorce projektu muralu

Autorką projektu muralu jest Ewa Walczak, z zawodu architekt i grafik. Ewa urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Poza tym, że jest architektem, jest także grafikiem, ilustratorem i motion designerem. Jej pasją jest tworzenie scenografii, a czasem robi to także zawodowo. Jest wielbicielką snowboardu i książek – głównie tych z obrazkami!

Wydarzenia z ostatnich 25 lat w Polsce przedstawione na muralu

Z okazji 25-lecia firmy VEKA Polska na terenie fabryki w Skierniewicach powstał mural! To projekt ciekawy, nowatorski w tej branży, wpisujący się w modny trend street artu. Wielkoformatowy obraz wykonany na ścianie jednego z fabrycznych budynków, zajmuje 400 metrów kwadratowych.

Mural nawiązuje do kilkunastu wydarzeń, które działy się na przestrzeni ostatnich 25 lat w Polsce. To między innymi:

 • 1994 rok, kiedy we wsi Baszkówka spadł jeden z najpiękniejszych meteorytów na świecie
 • Denominacja złotego w 1995 roku
 • Wejście Polski do NATO w 1999 roku
 • Zakończenia produkcji Fiata 126p w 2000 roku
 • Ustanowienia rekordu Guinnessa przez 2 tysiące trębaczy wykonujących Hejnał Mariacki w Krakowie w 2000 roku
 • Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku
 • Wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych w Polsce w 2010 roku
 • Sukcesy sportowe polskich skoczków narciarskich i siatkarzy
 • Euro 2012, czyli Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej
 • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w 2015 roku
 • 25 Finał WOŚP w 2017 roku

Promocja

Mural „25 lat VEKA w Polsce” jest przez firmę VEKA wykorzystywany w komunikacji marketingowej na różnych płaszczyznach.

Został opracowany content na potrzeby działań digitalowych, który ma przybliżać szerszej grupie użytkowników (niż potencjalni klienci VEKA) ideę muralu oraz treść i wartości, które ze sobą niesie. Wykorzystując możliwości, jakie daje Internet mural został częściowo „ożywiony”. W kreacjach reklamowych wybrane elementy są animowane, co przyciąga uwagę użytkowników. Powstał również cykl animacji w formacie mp4 oraz filmy dokumentujące proces realizacji tego projektu. Wszystkie aktywności są wspierane komunikacją w mediach społecznościowych.
Mural, a dokładnie jego fragmenty, zostały przeniesione w przestrzeń miejską za pomocą środków komunikacji miejskiej. Część autobusów i tramwajów została oklejona wybranymi na dane miasto fragmentami muralu „25 lat VEKA w Polsce”.

Również do celów wizerunkowych w prasie branżowej i lifestyle zostały opracowane dedykowane kreacje z wykorzystaniem muralu.