PL

Bez progu, bez barier, czyli bezpieczne drzwi tarasowe


Budowanie bez barier - trend coraz mocniej widoczny w nowoczesnym budownictwie. Czy chodzi tu o miejsca, gdzie przebywają osoby niepełnosprawne. Nie tylko. Dziś buduje się domu prywatne tak, by było jak najmniej przeszkód w poruszaniu się, jak najmniej progów. Szczególnie bezprogowe przechodzenie na taras czy ogród jest coraz chętniej wybierane w drzwiach tarasowych.

Założenia architektury bez barier są dziś coraz częściej stosowane w projektach nowo powstających domów jednorodzinnych. Wpływ na to ma wiele uwarunkowań. Najważniejsze z nich to zmiany kulturowe oraz fakt starzenia się społeczeństwa.

Komfort i bezpieczeństwo

Dla osób budujących domy rodzinne zasadnicze są aktualne potrzeby związane z komfortem mieszkania. A ten komfort daje otwarta przestrzeń, funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, łatwa komunikacja pomiędzy nimi.
Nowoczesna architektura to architektura bez schodów i progów,
eliminująca wszelkie fizyczne bariery. W takiej przestrzeni mogą komfortowo funkcjonować wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek czy ograniczenia fizyczne.
Przenikanie się przestrzeni wnętrza domu z jego otoczeniem jest możliwe między innymi dzięki przeszkleniom w rozmiarze XXL. Szczególnie systemy przesuwne dają ogromne możliwości aranżacyjne. Dzielą, jednocześnie łącząc. Rozsunięte tafle szkła między salonem a tarasem powodują, że te dwie przestrzenie stają się jedną. Czy to salon na tarasie, a może taras w salonie? Jednoznaczna odpowiedź nie jest konieczna. Ważne by było jasno, wygodnie i bez barier!

Newralgicznym miejscem, o które warto zadbać właśnie pod kątem bezpieczeństwa jest wyjście na taras czy balkon. Drzwi tarasowe, a dokładnie próg w tych drzwiach bywa przyczyną nieprzyjemnych wypadków. Nawet w pełni sprawna osoba może łatwo potknąć się o wysoki próg, nie mówiąc o małych dzieciach czy osobach starszych. Osoby poruszające się na wózku szczególnie docenią nowoczesne niskie progi drzwi tarasowych. A to nie wszystko – o ile łatwiej przenosi się ciężkie donice na taras czy przestawia meble, gdy próg nie stanowi bariery.

Bez progów

Czy niski próg jest tym samym co przejście bezprogowe? Niedokładnie. Niski próg może wystawać nad posadzkę maksymalnie 2 cm. Występuje w drzwiach otwieranych, ale i przesuwnych. Obniżenie progu do 2 cm (typowy ma około 5-7 cm) wystarczy, by zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo i wygodę przechodzenia.
Natomiast drzwi bezprogowe mogą występować w systemie przesuwnym, jak np. VEKAMOTION 82. W takich drzwiach tarasowych próg jest schowany w posadzce, więc to wersja najbezpieczniejsza. By jednak drzwi bezprogowe zdały egzamin nie tylko pod względem wygody przechodzenia, ale były także energooszczędne, ciepłe i dobrze izolowały akustycznie, ich konstrukcja musi być najwyższej jakości. W tym wypadku ogromne znaczenie ma renoma zarówno producenta samego systemu profili, jak i całych okien.

Ciepły próg w systemie VEKAMOTION 82

W systemach drzwi podnoszono-przesuwnych VEKAMOTION 82 i VEKAMOTION 82 MAX zastosowano najnowszej generacji ciepły próg wykonany z PVC. Dzięki niemu podłoga przy drzwiach jest ciepła. Profile mają doskonały współczynnik przenikania ciepła Uf=1,4 W/m²K (w wersji VEKAMOTION 82 MAX nawet 1,3 W/m²K), zatem w połączeniu z wysokiej jakości pakietami szybowymi oraz profesjonalnym montażem tworzą ciepłe i bezpieczne drzwi tarasowe.