PL

Bezpiecznie i dobrze umyte


Po zimie, kiedy pierwsze wiosenne promienie słoneczne zaglądają do naszych mieszkań, zabieramy się za porządki. I najczęściej zaczynamy od mycia okien. Warto wiedzieć czym i jak je myć, by służyły nam jak najdłużej.

Każdy z elementów okna – profil, szyba i okucia wymaga innej konserwacji. Najmniej wymagające są szyby – zmywamy z nich kurz i brudu, następnie używając ogólnodostępnych środków do mycia szkła, myjemy je i wycieramy miękką ściereczką, co nada im połysk.

Jednak czystość szyb de facto nie wpływa na prace czy trwałość okien. To w praktyce tylko sprawa estetyki.

Myjemy profile

Profile są bardziej wymagające. Nie lubią być szorowane proszkiem, czyszczone rozpuszczalnikiem, myte ostrymi ściereczkami. Takie środki mogą uszkodzić powierzchnię profilu, co z kolei doprowadzi do wchodzenia brudu

w powstałe drobne nawet rysy i w konsekwencji okna coraz trudniej będzie domyć. Czym zatem myć profile, by ich nie uszkodzić?

  • Stosować środki pielęgnacyjne, które nie będą naruszać ani chemicznie, ani mechanicznie powierzchni ram.
  • Preparat nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i przedostających się do tworzywa PVC.
  • Środek do mycia mieć dobre właściwości myjące i odtłuszczające. VEKA poleca produkty z serii VEKAPRO. Wśród nich jest preparat do mycia profili białych oraz drugi do kolorowych.

Folia na profilach

Folia ochronna na profilach VEKA
Folia ochronna na profilach VEKA

Zdarza się, że ekipa montażowa wychodzi, pozostawiając folię ochronną na profilach PVC. Nic bardziej mylnego niż pomyśleć: niech folia zostanie, okna dłużej będą zabezpieczone. Otóż usunięcie folii pozostającej na profilach przez dłuższy czas może okazać się na tyle trudne, że spowoduje uszkodzenie powierzchni profili.

Konserwacja okuć

Okucia to także element wymagający mycia i konserwacji. Prawidłowa praca okna w dużej mierze zależy od stanu okuć. Dlatego myjąc okna, nie zapominajmy o okuciach.

  • Należy je umyć zwykłym środkiem do mycia i osuszyć.
  • Preparaty nie mogą uszkodzić powłoki antykorozyjnej okuć.
  • Po umyciu dobrze jest naoliwić ruchome części okuć. VEKA poleca olej multifunkcyjny VEKAPRO EasySpray Pielęgnacja okien – VEKA

Czyste uszczelki

Preparat do uszczelek

Ostatnim elementem, o który należy zadbać, to uszczelki. Najszybciej niszczą się uszczelki w dolnej części ramy – na tę część najsilniej oddziałują promienie słońca, woda i brud. Uszczelki myjemy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (np. płynu do zmywania), a następnie smarujemy je odpowiednim środkiem (z żywicą silikonową) zabezpieczającym przed czynnikami atmosferycznymi. np. olejkiem silikonowym lub wazeliną kosmetyczną. Specjalnie do uszczelek jest przeznaczony preparat VEKAPRO SealProtect