PL

Co można naprawić w oknie PCW, a kiedy trzeba je wymienić?


Najważniejsze przy korzystaniu z okien PCW jest zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym, przegrzaniu profili PCW, np. nadmuchem gorącego powietrza, a także niedopuszczanie do silnego zabrudzenia okien, szczególnie tych bardzo narażonych na zanieczyszczenia, np. od głównej ulicy. To oznacza konieczność regularnego mycia nie tylko szyb i profili PCW, ale też uszczelek i okuć, oraz zabezpieczania okuć i uszczelek smarami lub olejami.

Dlatego zanim wezwiemy fachową ekipę, bo np. okno się źle domyka, ciężko chodzi klamka, skrzypi, najpierw sami spróbujmy zacząć właśnie od umycia i natłuszczenia tych elementów. Jeśli te zabiegi nic nie dadzą, to… trzeba wezwać fachowców. Jednak nawet te bardzo nowoczesne, zaawansowane technologicznie okna się starzeją, a sprawne i fachowe usunięcie wczesnych objawów tego zjawiska może zapobiec konieczności wymiany całego okna. Poza tym jeśli okno jest objęte gwarancją producenta, to pamiętajmy, by wezwać autoryzowany serwis. W przeciwnym razie grozi nam utrata gwarancji.

Zdarza się, że po kilkunastoletniej eksploatacji okien użytkownik uznaje, że chciałby mieć nowe uszczelki – taką wymianę można bez problemu wykonać.  W oknach można też wymienić pękniętą szybę oraz pęknięty profil skrzydła (choć zdarza się to rzadko). Rzadko dochodzi też do wymiany ramy osadzonej w murze, jeśli jednak się to zdarza, to wynika np. z błędu montażowego, braku podparcia ramy od dołu lub nieprawidłowego zamocowania ramy do muru.