PL

Czy dobre okna powinny mieć szerokie ramy?


Dobre okno to w dużej mierze dobre profile. One bowiem decydują o stabilności okien, ich trwałości, szczelności, wysokiej izolacyjności termicznej.

Jeśli chodzi o szerokość ram (zwaną głębokością zabudowy), to standardem w tej chwili są profile 70 mm. Wcześniej do mieszkań były produkowane też profile 60 mm, jednak ze względu na ich słabe właściwości izolacyjne obecnie montuje się je tylko np. na nieogrzewanych klatkach schodowych, w piwnicach czy garażach. Obecnie coraz częściej stosowane są okna tzw. 80 plus. O głębokości 80 mm i więcej.

82 mm i więcej

Producenci, tacy jak VEKA, oferują nie tylko standardowe profile, ale i głębsze, czyli ponad 80 mm. Przykładem jest SOFTLINE 82 o głębokości zabudowy 82 mm. Same profile mają współczynnik przenikania ciepła 1,0 W/m²K, a przy zastosowaniu pakietu szybowego o współczynniku Ug=0,7 W/m²K okno będzie miało U równe 0,91 W/m²K, co odpowiada wymogom stawianym domom energooszczędnym.

Są też profile bardzo szerokie, czyli o dużej głębokości zabudowy – 90 mm, stosowane przede wszystkim w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. To na przykład system Alphaline 90 MD firmy VEKA. Okna z tymi profilami stanowią doskonałą izolację termiczną i pozwalają zdecydowanie obniżyć koszty ogrzewania budynku.