PL

Czy można ubezpieczyć okna?


Okna można ubezpieczyć. Okna są stałym elementem mieszkania czy domu, a zatem ubezpieczając nieruchomość ubezpieczamy również okna i drzwi. Przy takim ubezpieczeniu profile okienne (ramy) są ubezpieczone od uszkodzenia w wyniku dewastacji, a szyby od zbicia.

Jeżeli mamy w zakresie umowy z firmą ubezpieczeniową odszkodowanie za skutki dewastacji, wandalizmu, to w razie włamania i zniszczenia okien, w tym również profili okiennych, dostaniemy odpowiednią kwotę rekompensującą straty.

Ubezpieczenie szyb

To samo dotyczy samych szyb. Ubezpieczenie od dewastacji obejmuje zarówno wybicie szyby na przykład kamieniem przez osobę postronną, jak również jej zbicie spowodowane przeciągiem w mieszkaniu czy zbyt silnym niefortunnym zatrzaśnięciem okna.

Antywłamaniowe okucia

Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie to rekompensata, gdyby doszło do włamania. Lepiej więc zapobiegać tak przykrym sytuacjom i wybrać okna z okuciami antywłamaniowymi. Niestety zwykłe okucia złodzieje potrafią podważyć z zewnątrz i po postu wejść przez otwarte okno do mieszkania. Okucia zwane antywłamaniowymi mają dodatkowe bolce, grzybki czy zaczepy, które zdecydowanie utrudniają wyważenie okna. Takie okucia oferuje m.in. firma Winkhaus i są one stosowane w oknach z profilami VEKA – w środku kształtowników PCW występują specjalnie dobrane wzmocnienia. O klasie zabezpieczenia świadczy ilość bezpiecznych punktów. Grzybki to trzpienie ryglujące skrzydło ościeżnicy i wraz ze stalowymi zaczepami na ramie okna stanowią owe bezpieczne punkty. Im więcej takich punktów tym większa odporność okna na włamanie. Dlatego warto zadbać nie tylko o ubezpieczenie od strat, ale i o dobre okucia w dobrych oknach.