PL

Czy na okiennice trzeba się zdecydować w momencie zamawiania okien?


Konstrukcja i montaż okien oraz montaż okiennic nie są ze sobą powiązane. Okiennice można założyć w dowolnym momencie. Problem pojawia się jedynie wtedy, gdy są okna otwierane na zewnętrz (co się zdarza w starych budynkach). W takiej sytuacji nie będziemy mogli obsługiwać okiennic, chyba że będą na parterze.

Okiennice to idealne rozwiązanie, by uatrakcyjnić wygląd architektoniczny budynku, zapewnić prywatność jego mieszkańcom i ochronić mieszkanie przed nagrzewaniem w upalne letnie dni.

Szczególnie w pomieszczeniach, w których okna wychodzą na stronę południową lub zachodnią, warto zadbać o osłony przed słońcem.
Skrzydła okiennicy montuje się na okuciach bezpośrednio do muru lub są osadzone w ramie, która z kolei jest przymocowana na zawiasach do muru. Okiennice osadzone we wnęce okiennej będą zlicowane ze ścianą budynku.

 

Wypełnieniem skrzydła okiennicy mogą być lamele stałe lub ruchome. Te ostatnie są bardzo wygodne i praktyczne, gdyż możemy regulować ilość światła wpadającego do wnętrza. Są też modele zwane liguryjskimi – zdjęcie obok, w których każde skrzydło jest poziomo podzielone na dwie części, dzięki czemu można uchylić dolną część skrzydła bez konieczności otwierania całej okiennicy.
W ofercie są okiennice drewniane, z PVC oraz aluminiowe.

  • Drewniane to klasyka – nawiązują do tych starych tradycyjnych okiennic w drewnianych domach. To także typowe okiennice w krajach śródziemnomorskich – czyż można wyobrazić sobie włoskie miasteczko bez okiennic? A jak wyglądałoby Santorini bez nich? Oczywiście drewniane okiennice trzeba konserwować i malować co jakiś czas.
  • Okiennice z PVC lub aluminium należy jedynie myć, bowiem żadnych innych zabiegów konserwacyjnych nie wymagają. Kolory mogą mieć dowolne – z pełnej palety kolorów RAL.