PL

Czy okna mogą być „inteligentne”?


Domem inteligentnym nazywa się budynek, który jest wyposażony w systemy i urządzenia do automatyki domowej. Okna jak najbardziej mogą „inteligentne” jeżeli zostaną odpowiednio wyposażone i podłączone do takiego systemu.

Inteligentny dom to inaczej Smart Home. Jego podstawą jest tzw. Internet Rzeczy (z anielskiego Internet of Things), czyli urządzenia i przedmioty połączone w sieć, dzięki czemu mogą się komunikować między sobą i, co bardzo ważne, mogą się z nimi komunikować domownicy. Dom inteligentny wymaga instalacji elektrycznej, by można było zdalne sterować urządzeniami i programować ich działanie.
Co to oznacza w praktyce? Można sterować zdalnie, za pomocą aplikacji w smartfonie czy komputerze, temperaturą w pomieszczeniach, oświetleniem, sprzętem AGD, czy właśnie oknami. Oczywiście w oknach musi być zainstalowane elektryczne sterowanie, by mogły być elementem Smart Home.
Jeżeli chcemy zdalnie sterować działaniem urządzeń i przedmiotów, to konieczny jest także dostęp do Internetu.

Co potrafią okna „inteligentne”?

  • Takimi oknami można sterować za pomocą pilota, czujników ruchu, wyłączników czasowych lub zdalnie, wykorzystując aplikacje na smartfonie. Konieczne jest też wyposażenie okien w odpowiednie okucia.
  • Okno inteligentne zamknie się automatycznie, gdy zacznie padać deszcz, śnieg lub pojawi się silny wiatr.
  • Odpowiednio programując pracę okien lub sterując nimi zdalnie, można przewietrzyć mieszkanie przed powrotem do domu.
  • Okno „potrafi” uruchomić wentylację poprzez nawiewniki, gdy będzie za duże stężenie pary wodnej w pomieszczeniu.
  • Okno może otwierać się i zamykać o określonej, wcześniej zaprogramowanej godzinie. Specjalne okucia pozwalają programować nie tylko czas, ale i częstotliwość wietrzenia w trybie automatycznym.
  • Wykorzystując aplikację na smartfonie, można będąc poza domem sprawdzić czy na pewno zamknęliśmy okna wychodząc z domu.
  • Okna wyposażone w kontaktrony mogą stać się elementem ochrony domu przed włamaniem. Kontrakton to czujnik magnetyczny, który może służyć i do sygnalizowania próby włamania, i do sterowania ogrzewaniem pomieszczenia.
  • Kontrakton zamontowany w oknie można także wykorzystać do sterowania ogrzewaniem. Kiedy okno zostaje otwarte, automatycznie zostaje wyłączone ogrzewanie, czyli nie jest marnowana energia. Z kolei przy nieproszonej próbie otwarcia okna, kontrakton działa jak alarm, powiadamiając o tym zdarzeniu domowników.