
PCW to jeden z najstarszych i najbardziej poznanych i zbadanych tworzyw sztucznych. Polichlorek winylu (skrót PVC lub PCW) nie jest materiałem nowym, więc wiadomo o nim wiele.
Z czego są produkowane profile tzw. plastikowe?
Profile okienne, m.in. firmy VEKA, są wykonane z utwardzonego polichlorku winylu i dodatków, takich jak dwutlenek tytanu, kreda, czyli węglan wapnia oraz stabilizatory zapobiegające przebarwieniom (czyli uszkodzeniom termicznym białych profili PCW). Te dodatki dają profilom odpowiednią wytrzymałości i odporność na starzenie, a także zapewniają takie właściwości, które ułatwiają zgrzewanie materiału oraz obróbkę mechaniczną, tj. cięcie, frezowanie itp.
Czy PCW jest szkodliwe?
Wszystkie dodatki do polichlorku winylu są niezwykle trwale związane chemicznie i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Do produkcji profili VEKA stosowane są materiały najwyższej jakości. Surowiec już uzdatniony jest sprowadzany z macierzystego Zakładu w Niemczech Zachodnich. Co istotne, VEKA prowadzi badania i doświadczenia w profesjonalnych laboratoriach, by do klienta trafiał produkt sprawdzony i całkowicie bezpieczny.
Czy PCW jest ekologiczne?
Jeśli chodzi o ochronę środowiska, to takie okna można niemal w 100% przeznaczyć do recyklingu. Zatem wymieniając okna, nie wyrzucajmy ich na wysypiska śmieci. VEKA dba o ochronę środowiska i recykling wymienianych okien, przetwarzając je we własnym zakładzie utylizacji w Niemczech. Od 1993 roku VEKA zbiera okna, drzwi i rolety z tworzyw sztucznych i poddaje je recyklingowi. W ten sposób można odzyskać czystej jakości PCW i ponownie oddawać je do produkcji bez utraty jakości.