PL

Czy profile okienne to po prostu okna?


Na to pytanie można odpowiedzieć tak: profile to jeszcze nie okna, ale bez profili nie ma okien. Profile zwane też kształtownikami okiennymi to najprościej mówiąc ramy, w których zamontowane są szyby. Dopiero ten duet w połączeniu z okuciami tworzy okno.

Często więc kto inny jest producentem profili, a kto inny całych okien. Na przykład firma Oknoplast czy Team Plast wykorzystują do produkcji okien właśnie profile VEKA.
Jakość zastosowanych profili to podstawa dobrych okien. VEKA jako jedyna w Polsce produkuje profile wyłącznie najwyższej klasy A*. Jeśli więc kupujemy okna z tymi profilami, mamy gwarancję ich solidności.

Folia ochronna na profilach VEKA
Folia ochronna na profilach VEKA

Warto więc dowiedzieć się od sprzedawcy kto jest producentem profili i sprawdzić, jakiej klasy produkt oferuje. Niestety na gotowym oknie nie znajdziemy informacji o producencie samych profili. Natomiast, gdy przyjeżdża okno na plac budowy czy do remontowanego mieszkania, na jego profilach są folie z nazwą producenta profili. Wygląda to tak, jak na zdjęciu obok

Jakie są różnice pomiędzy klasami profili okiennych?

Zgodnie z normą PN-EN 12608:2004 profile są dzielone na klasy od A do C ze względu na grubość widocznych i niewidocznych ścianek profilu. Kształtowniki klasy A muszą mieć ścianki zewnętrzne o grubości minimum 2,8 mm, natomiast klasy B minimum 2,5 mm. Dla profili klasy C nie jest ustalona minimalna grubości ścianek (deklaruje ją producent). Ścianki zewnętrzne profili Veka klasy A* mają grubość 3 mm (plus/minus 0,2 mm), spełniają więc nie tylko normę klasy A, ale ją przewyższają.