PL

Czy szyby antywłamaniowe to jest to samo, co bezpieczne?


Antywłamaniowe różnią się od bezpiecznych. Szyby antywłamaniowe mają podwyższoną odporność na uderzenie. Bezpieczne z kolei charakteryzują się tym, że nie pokaleczą w razie zbicia.

Zarówno szyby antywłamaniowe, jak i bezpieczne są stosowane w oknach, szczególnie tam, gdzie grozi przypadkowe zbicie szkła (okna w pobliżu miejsc do gry w piłkę, w pokoju dziecka, duże przeszklenia tarasowe). Takie szyby dają nie tylko poczucie bezpieczeństwa, że w razie zbicia nie zrobią krzywdy domownikom, ale także stanowią elementem ochrony antywłamaniowej domu.

Szyby antywłamaniowe

Takie szyby są bardzo odporne na uderzenia, a więc trudniej je zbić, nie mówiąc o wybiciu. Mają specjalną konstrukcję, są to grubsze, warstwowe szyby klejone, niekiedy hartowane. Można je porównać do specjalnej przedniej szyby w samochodach.

Szyby bezpieczne

Natomiast szyby bezpieczne to takie, które po zbiciu nas nie pokaleczą. Są one laminowane folią, by zapobiec ich wypadnięciu z okna. Najważniejsze zalety:

  • Nie rozpadają się na ostre kawałki, ponieważ mają przynajmniej jedną szybę laminowaną specjalną folią, dzięki której po zbiciu szkło nie powinno się rozsypać.
  • Dobrej jakości szyba bezpieczna pozostaje w ramie okiennej, nawet gdy jest mocno popękana.
  • Szyby bezpieczne są szczególnie zalecane w dużych przeszkleniach okiennych i drzwiowych, ściankach działowych, na tarasach, oknach dachowych oraz w miejscach, w których przebywające dzieci mogłyby być narażone na niebezpieczeństwo, gdyby pękła zwykła szyba.

W specjalne szyby warto inwestować, gdy wybieramy duże przeszklenia. Drzwi tarasowe o wysokości ponad 2,5 metra nie są już rzadkością, więc szczególnie w tym wypadku docenimy bezpieczne szkło.