PL

Uszczelnienia w profilach okiennych czyli wersje AD i MD


Podział na typ profili okiennych AD i MD dotyczy sposobu uszczelnienia między profilem skrzydła okna a ościeżnicą. Okno typu AD jest wyposażone w dwie uszczelki, MD w trzy.

Typ uszczelnienia AD

Standardowo profile okienne mają system uszczelnienia typu AD (z niemieckiego: Anschlag Dichtung ) – mają dwie uszczelki przylgowe, tzw. przylgę zewnętrzną i wewnętrzną.

Typ uszczelnienia MD

Natomiast okna z dodatkowym uszczelnieniem środkowym to typ MD – z niemieckiego Mittel Dichtung. Oprócz przylgi zewnętrznej i wewnętrznej występuje w nich dodatkowe uszczelnienie w części środkowej styku profilu ościeżnicy i skrzydła okiennego. Takie okna są cieplejsze, a także skuteczniej izolują akustycznie. Dlatego wersje MD poleca się nie tylko tam, gdzie szczególnie ważna jest izolacyjność termiczna okien, ale również do domów w hałaśliwej okolicy, gdzie istotne jest wyciszenie pomieszczeń.

Planując zakup okien o wyższej izolacyjności termicznej i akustycznej, należy sprawdzić u producenta czy wybrane przez nas modele są oferowane w takiej wersji. Na przykład profile VEKA Softline 82 można zamówić zarówno w wersji AD, jak i MD. Uszczelki mogą być w kolorze czarnym, szarym lub karmelowym, co pozwala dopasować je do kolorystyki profili.

Są też profile, które w standardowej wersji mają trzy uszczelki. To profile VEKA Artline 82 MD wyposażone w trzy uszczelki wykonane z EPDM. Dzięki temu ramy i ościeżnice dobrze chronią przed hałasem z zewnątrz, przed przeciągami i zimnem.