PL

Dąb we wnętrzach – nieprzemijająca moda


Drewno dębowe jest bardzo chętnie wykorzystywane do aranżacji wnętrz. Podłogi, okna, drzwi, meble… Szczególnie polskie domy i mieszkania były i są pełne dębowych elementów. I nic dziwnego, bowiem dąb jest drewnem pięknym, klasycznym, a przy tym bardzo trwałym i solidnym. Przewyższa swoimi właściwościami większość europejskich gatunków drzew.
Od setek lat używa do wykańczania wnętrz, do produkcji okien i drzwi. Dębowe elementy, czy to z naturalnego drewna, czy z drewnopodobnych materiałów, ma łatwość łączenia się z różnymi odcieniami szarości, beli, odcieni kremowych.

Drewno dębowe jest bardzo chętnie wykorzystywane do aranżacji wnętrz. Podłogi, okna, drzwi, meble… Szczególnie polskie domy i mieszkania były i są pełne dębowych elementów. I nic dziwnego, bowiem dąb jest drewnem pięknym, klasycznym, a przy tym bardzo trwałym i solidnym. Przewyższa swoimi właściwościami większość europejskich gatunków drzew.
Od setek lat używa do wykańczania wnętrz, do produkcji okien i drzwi. Dębowe elementy, czy to z naturalnego drewna, czy z drewnopodobnych materiałów, mają łatwość łączenia się z różnymi odcieniami szarości, beli, odcieni kremowych.

Najlepsze towarzystwo dla dębu

Dąb jako twarde, odporne drewno jest niemal synonimem siły. Nic więc dziwnego, że i wnętrzom dodaje mocnego charakteru. Chcąc złagodzić to wrażenie – łączy się go z bielą, delikatnymi pastelami i subtelnymi wzorami.
Z kolei w połączeniu z ciemnymi kolorami, jak czerń, grafit czy granat, zyskuje jeszcze bardziej elegancki, wręcz ekskluzywny charakter.
Dąb to piękne neutralne tło dla ciekawych dekoracji wnętrz, tkanin, nawet wielobarwnych, odważnych wzorów.

Dąb wiecznie stylowy

Styl rustykalny bardzo lubi drewno. Szczególnie dąb jest w czołówce najpiękniejszych jego odcieni.
Skandynawskie wnętrza również wykorzystują efektowny rysunek drewna dębowego, ze szczególną sympatią traktując jego bielone wersje.
Ale i nowoczesne mieszkania, nawet loftowe, nie stronią od drewna. Dębowa posadzka doskonale eksponuje klasę mebli o bardzo nowoczesnym designie, metalowe elementy wystroju, surowe tkaniny jak len.
Nie bez przyczyny dąb jest stosowany w aranżacji wnętrz od stuleci!

Dąb w modnych odcieniach

Kto lubi przytulność we wnętrzach, ten będzie zadowolony z wyboru właśnie dębu jako materiału na podłogi, schody, drzwi, okna. Tym bardziej, że jest spora paleta odcieni dębu – od złotego, czasem aż bursztynowego po jasne, bielone tonacje. Jeżeli klasyczny odcień tego drewna jest za ciemny do określonej aranżacji wnętrza, to warto sięgnąć po jego jasne odcienie, jak modny w ostatnim czasie Dąb Shieffield jasny.

Okna w efektownych kolorach dębu

Jeżeli podłoga jest dębowa, to często również drzwi i okna są w tym kolorze. Nie musi to być jednak identyczny odcień. Mało tego, profile okienne mogą być foliowane dwustronnie w dwóch różnych kolorach lub fakturach, tak aby łatwo dopasować barwę okien zarówno do elewacji budynku, jak i do charakteru wnętrza.

Takie możliwości dają profile VEKA, wśród których wybór odcieni dębu jest szeroki. https://veka.pl/kolory/
Do dyspozycji mamy sześć odcieni dębu – od klasycznego głębokiego Złotego dębu po Dąb Shieffield jasny. To profile PVC do złudzenia przypominające rysunek i fakturę naturalnego drewna.

Szczególnie Dąb Shieffield jasny (obok) jest w ostatnim czasie chętnie wybierany jako wykończenie profili okiennych. Odnajduje się w ultranowoczesnych domach, ale i tych w stylu skandynawskim czy prowansalskim.