…konieczny jest też dobry montaż! Czy okna mogą być źle zamontowane? Owszem. Ekip montażowych jest mnóstwo, ale nie każda jest profesjonalna. Dlatego, by uniknąć kłopotów w oknami w przyszłości, lepiej poznać tajniki dobrego montażu i wiedzieć, czego oczekiwać od montażystów, na co zwracać uwagę.
Nawet najlepszej jakości okna nie będą ani ciepłe, ani ciche, jeżeli między ościeżnicą a murem będzie uciekało ciepło. A warto wiedzieć, że dzięki dobrym oknom i do tego dobrze zamontowanym można zredukować straty energii na ogrzewanie nawet o około 20%! Dlatego tak dużą wagę przykłada się do prawidłowego montażu, a szczególnie do uszczelnienia miejsca, gdzie styka się okno z murem.
Jak znaleźć dobrą ekipę montażową – zobacz tu: https://veka.pl/montaz-okien-jak-znalezc-dobrego-fachowca/
Jeszcze przed montażem
Postanowiłeś kupić okna? Zanim je zamówisz – zadbaj, by dostawca okien poznał szczegóły montażowe. Powinny być zawarte w projekcie obiektu lub uzgodnione między firmą, która okna będzie montować a kierownikiem budowy.
Co jeszcze trzeba ustalić przed montażem? Jakie będą parapety zewnętrzne i wewnętrzne, czy są planowane rolety zewnętrzne lub inne osłony przeciwsłoneczne. Tego typu informacje są istotne dla ekipy montażowej.
W praktyce
Jak pokazuje praktyka, najczęstszą przyczyną wad w montażu jest źle przygotowany budynek. Co to znaczy? Że ściany muszą mieć zachowany pion i poziom na całej długości i głębokości. Tylko wtedy otwory na okna będą dobrze przygotowane.
4 rzeczy, które warto wiedzieć o dobrym montażu:
* Ramy okienne muszą być zamontowane za pomocą kotew lub dybli na całym obwodzie.
* Kotwy nie mogą być tylko wciśnięte – powinny być przykręcone do ościeżnicy.
* Dolny, poziomy element okienny musi być solidnie podparty.
* Szczelina między murem a ramą powinna być precyzyjnie uszczelniona – wypełniona pianą montażową, ale może to być również wełna mineralna czy taśma rozprężna.
Wyższy standard, czyli tzw. ciepły montaż?
Montaż zwany ciepłym, warstwowym lub szczelnym, daje dodatkowe zabezpieczenie i izolację. Jest to nowoczesna technika, którą powinno się stosować najczęściej, jak tylko można. Każde okno może być instalowane techniką ciepłego montażu. Choć jest jeden wyjątek od tej reguły – stare okna w zabytkowych budynkach.
Co to jest ciepły montaż?
Najkrócej rzecz ujmując – zabezpiecza stolarkę otworową od zewnątrz taśmami wodoodpornymi (paroprzepuszczalnymi), a od wewnątrz paroizolacyjnymi. Stosuje się tu zasadę: szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz, aby wypuścić wilgoć zgromadzoną w budynku.
Czy zatem warto dopłacić za taki rodzaj montażu naszych okien? Jak najbardziej tak! Same piany poliuretanowe używane w klasycznym montażu nie mogą zagwarantować solidnego i trwałego uszczelnienia. Zatem to dobry wybór!
Ciepły montaż powinien być trójwarstwowy:
- warstwa termoizolacyjna, czyli wypełnienie materiałem dobrze izolującym termicznie i akustycznie (np. pianka poliuretanowa);
- zabezpieczenie przeciwwilgociowe od zewnątrz, które zapobiega zawilgoceniu warstwy środkowej, a jednocześnie pozwala na ujście pary wodnej;
- zabezpieczenie wewnętrzne, mające funkcję paroizolacyjności.
Wszystkie te warstwy muszą być elastyczne, a tym samym odporne na uszkodzenia spowodowane ruchami okien i budynku.
Jakie mogą być konsekwencje złego montażu?
1. Nawet wysokiej jakości okna nie będą energooszczędne bez dobrego montażu, więc taka inwestycja traci sens.
2. Zły montaż to wyższe koszty energii zużywanej na ogrzanie domu.
3. Jeśli powstaną szczeliny między oknem a ścianą, to będzie się tak dostawało nie tylko powietrze, lecz także woda. A ona może spowodować powstanie grzybów i pleśni na murze.
4. Nieprawidłowe, nierówne położenie okna w murze może spowodować wyginanie się ramy okiennej, pękanie tynku i uciążliwe problemy z zamykaniem i otwieraniem okna.
Kiedy najlepiej montować okna?
Teoretycznie cały rok. Współczesne profile okienne, szyby, a przede wszystkim pianki montażowe, kleje i inne preparaty są bardzo odporne na niską i wysoką temperaturę.
Ale uwaga! Temperatura powietrza nie może być niższa niż O stopni Celsjusza. W niższej temperaturze pianka montażowa będzie się źle wypieniać.
W zimne dni lepiej unikać takich remontów w zamieszkałym domu czy mieszkaniu. Trzeba bowiem brać pod uwagę, że demontaż i montaż trwa wiele godzin, więc mieszkanie będzie wietrzone cały dzień. By więc działać zgodnie z zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć – warto poczekać na cieplejsze dni, by leczenie nie było konieczne….