PL

Drzwi tarasowe – co warto o nich wiedzieć


Trend łączenia wnętrza domu z jego otoczeniem jest dla producentów materiałów budowlanych bardzo wymagający. Domy maksymalnie przeszklone, z szerokimi przejściami do ogrodu, z oknami dającymi panoramiczny widok muszą być wyposażone w wysokiej jakości stolarkę otworową, o bardzo dobrych parametrach i doskonałej energooszczędności.

Szczególnie wyjście na taras czy do ogrodu przeszło w architekturze poważną metamorfozę. Zamiast 90- czy 100-centymetrowej szerokości drzwi balkonowych, stosuje się dziś przestronne kilkumetrowe przejścia. Na ten rozmach pozwalają nowoczesne technologie produkcji okien i drzwi.

Jakie więc powinny być drzwi tarasowe, by spełniały wymagania współczesnego budownictwa?

– Tak jak okna, drzwi tarasowe muszą jak najlepiej izolować cieplnie. O ich energooszczędności świadczy współczynnik Ud. To parametr używany dla przegród cieplnych, takich jak drzwi, który określa, jaka ilość ciepła ucieka przez drzwi, gdy różnica między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1 stopień Kelwina. Im niższy współczynnik Ud, tym drzwi lepiej przegrody chronią przed stratami ciepła. Dla przykładu drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne w systemie VEKASLIDE mają Ud wynoszący 0,82 W/m²K (dla konstrukcji o wymiarach 3500 x 2200 mm, przy szybie 0,5 W/m²K i ciepłej ramce) – jest to niski, a tym samym bardzo dobry współczynnik. Osiąga się go m.in. dzięki temu, że do wszystkich elementów ram i progu wsuwane są kształtki styropianowe poprawiające właściwości cieplne profili, a tym samym całych drzwi.
– Drzwi powinny dobrze izolować akustycznie.
– Niski próg to bardzo ważny element wpływający na naszą wygodę. Najlepiej, gdy próg nie jest wyższy niż 50 mm. W systemie VEKASLIDE jest możliwość wpuszczenia progu w beton na tyle, by od wewnątrz licował z powierzchnią podłogi w mieszkaniu. Jednocześnie konstrukcja progu wpływa na dobrą efektywność energetyczną drzwi.
– Skrzydła muszą przesuwać się płynnie po prowadnicach, nie stawiając większych oporów.
– Drzwi tarasowe mogą mieć skrzydło o szerokości nawet do 3 metrów, co pozwala budować szerokie szklane ściany złożone z kilku skrzydeł, jednak nie szersze w sumie niż 6,5 m. Drzwi VEKASLIDE mogą być wykonane w wersji 2-, 3- lub 4-skrzydłowej.
– Bezpieczeństwo mieszkańców można poprawić zamawiając drzwi tarasowe z elementami antywłamaniowymi (taka możliwość jest w wypadku systemu VEKASLIDE).
– Wygodnym rozwiązaniem są drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Nie zajmują miejsca, gdy są otwarte, a tafle szkła nasuwają się na siebie, tworząc szklaną ścianę, dzięki czemu doskonale nadają się do łączenia wnętrz z ogrodem czy tarasem. Dzięki systemowi uszczelek, ryglowania skrzydła z ramą oraz możliwość regulacji przylegania i docisku skrzydła, bardzo dobrze zdają egzamin również w naszym klimacie.