PL

Duże okna, dużo słońca – sprawdzone sposoby na osłonięcie okien


Przeszklenia w rozmiarze XL to nieprzemijający trend w nowoczesnej architekturze. Mnóstwo światła we wnętrzach, widok na ogród, poczucie otaczającej przestrzeni – to zalety dużych okien, którym trudno się oprzeć. Czasem jednak chcemy je zasłonić – szczególnie w letnie dni. Czym skutecznie osłonić od słońca? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania.

Tam, gdzie duże drzwi tarasowe, ogromne okna, tam latem, gdy pogoda rozpieszcza słońcem i wysoka temperaturą, może być gorąco. Warto więc od razu przy zamawianiu takich przeszkleń zasięgnąć porady u fachowców, jakie osłony byłyby do naszych najlepsze.
Zasłony, rolety czy żaluzje wewnętrzne owszem zasłaniają okno, jednak wciąż pozostaje problem nagrzanych szyb. To rozwiązują osłony zewnętrzne, czyli rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy shuttersy.


Bezpieczna izolacja – rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne kojarzą się z ochroną przed włamaniem. Jednak to jednocześnie jeden z najskuteczniejszy sposób na radzenie sobie z upałem w domu – bardzo dobrze izolują termicznie.
W upalne dni izolują od wysokiej temperatury, natomiast w zimie pozwalają ograniczyć straty ciepła. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.
Pancerz rolet może być wykonany z aluminium, stali, PVC. Wypełnienie stanowi materiał izolacyjny – najczęściej pianka poliuretanowa. Taka właśnie konstrukcja daje roletom właściwości przegrody cieplnej.
Zatem rolety zewnętrzne to 2 w 1 – poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu termicznego w pomieszczeniach. Wystarczy je opuścić rano przed wyjściem z domu, a wrócimy do przyjemnie chłodnego wnętrza.
Można też regulować dopływ światła, unosząc lekko lub opuszczając roletę, ustawiając w ten sposób odpowiedniej szerokości szczeliny między lamelami.


Żaluzje na fasadzie

Nie ma wątpliwości, że to osłona wręcz dedykowana dużym przeszkleniom. Bardzo skuteczniej ochroni szyby przed nagrzaniem, przed nadmiarem promieni słonecznych. Zatrzymują ciepło zanim dotrze do tafli szkła.
Żaluzje fasadowe mają efektowne szerokie lamele, których ustawienie można dowolnie regulować. Półcień w salonie, totalne zaciemnienie czy też całkowite odsłonięcie okien – każda wersja jest możliwa przy żaluzjach fasadowych.
Dodatkowo, w duecie z oknami o dobrej izolacyjności termicznej, żaluzje zewnętrzne bardzo skutecznie spełniają swoją rolę.


Kontrola nad światłem, czyli modne shuttersy

Shuttersy na zewnątrz okna chronią wnętrze przed przegrzaniem

Czym są shuttersy? To rodzaj żaluzji, ale z bardzo szerokimi lamelami, zamontowanymi w ramach, przypominają więc okiennice. Najciekawiej wyglądają na klasycznych domach, w stylu wiejskim.
Lamele są ruchome, więc można regulować ich ustawienie, a tym samym kontrolować ilość wpadającego do wnętrz światła słonecznego. To nie wszystko. Shuttersy chronią też przed hałasem i poprawiają termoizolacyjność okien.

Zdalnie, czy rozwiązania dla naszej wygody

Zapytacie – co zatem wybrać? Odpowiadamy – to, co Wam się podoba najbardziej, co najlepiej można dopasować do waszych potrzeb i okien oczywiście.
Tym, którzy lubią nowoczesne technologie, rozwiązania SMART, inteligentny dom i inne tego typu rozwiązania, polecamy zainstalowanie sterowania elektrycznego. To rozwiązanie szczególnie wygodne przy dużych oknach, zasłanianych żaluzjami czy roletami zewnętrznymi. Obsługa pilotem to duże udogodnienie.

Rolety włączone do systemu Smart Home – rolety

A może Smart? Chcesz otwierać czy zamykać rolety jednym przyciskiem, sterować nimi w całym domu? To możliwe. Osłony okienne można bez problemu podłączyć do systemu Smart Dom, zwanego także Domem Inteligentnym. Wtedy nie tylko pilotem, ale także smartfonem będziemy obsługiwać żaluzje i rolety. Zanim wrócisz do domu, rolety możesz otworzyć czy uchylić, będąc w pracy je zamknąć… I oczywiście zaprogramujesz ich pracę, by „wiedziały” co mają robić przez cała dobę, bez Twojej ingerencji.