PL

Eleganckie okno? Szpros na tak


Niegdyś kojarzone z wiejską sielanką – dziś modny i elegancki element naszych okien. Czym są szprosy i czy w ogóle możemy sobie na nie pozwolić? Dekoracja sprzed lat - szprosy to cienkie listwy, które dzielą optycznie szybę na kilka części, nadając oknu dekoracyjny, wręcz arystokratyczny wygląd.

Skąd szprosy?

Kiedyś okna ze szprosami były codziennością. I nie chodziło tu tylko o element dekoracyjny – szkło było drogie, a podział szyby w oknie na frakcje ułatwiał wymianę mniejszego fragmentu w razie uszkodzenia, czy też wybicia – i było o wiele tańsze. Obecnie szprosy stosuje się najczęściej w oknach o dużych powierzchniach, co dodaje im estetyki i lekkości. Jeśli chodzi o wybór, to jest spory – możemy wybierać grubość, szerokość czy też kolor szprosów. Pamiętajmy jednak, aby pasowały one do profili okiennych, zarówno kolorem, jak i materiałem, z którego są produkowane.

„Szprosowy” design – teraz albo nigdy?

No właśnie niekoniecznie. Istnieją dwa popularne sposoby montażu szprosów w oknach.

Szprosy montowane na szybie – niezwykle proste w montażu, bo przykleja się je po prostu do ram okien od wewnątrz i/lub z zewnątrz. Dzięki tej technice możemy udekorować szprosami swoje okna w każdej chwili i w każdej chwili możemy się ich również pozbyć. Ich wadą jest jednak to, że trudniej myje się okna, gdyż trzeba je doczyścić przy każdej krawędzi szprosu.

Szprosy międzyszybowe – czyli montowane wewnątrz okna, pomiędzy szybami zespolonymi. Na ten wariant możemy zdecydować się w momencie zamawiania okna, nie ma możliwości ich późniejszego montażu czy też zmiany koloru, jak tylko w momencie produkcji okien. Takie okna, co jest oczywiste, myje się zdecydowanie lepiej. Warto wiedzieć, że w pakietach trzyszybowych coraz rzadziej stosuje się szprosy pomiędzy szybami.

 Zobacz jakie szprosy wybrać: Jakie szprosy wybrać? – VEKA