PL

Fabryka VEKA Polska na muralu

Zaczęło się od obchodów 25-lecia VEKA Polska. Był to wyjątkowy jubileusz dla firmy i z jego okazji powstał mural. Jednak na jednym muralu się nie skończyło! Jest już kolejny, tym razem zaglądający do hal produkcyjnych fabryki.

 

 

Idea muralu

VEKA Polska produkuje profile okienne PCW od 1994 roku. Fabryka w Skierniewicach zajmuje powierzchnię 42 tysięcy metrów i właśnie tu, na ścianie budynku fabrycznego, powstały murale.

To projekt nowatorski, wpisujący się w modny trend street artu. Pierwszy „odcinek” muralu pokazujący 25-lecie istnienia VEKA w Polsce zajmuje 400 metrów kwadratowych. Kolejny mural doskonale się z nim łączy, jednak jego koncepcja graficzna oparta jest na etapach produkcji profili, na tym, co dzieje się w fabryce. Ta część zajmuje 200 metrów kwadratowych ściany.

By namalować na takiej powierzchni mural, zużyto 100 litrów farb, potrzebne było 180 metrów rusztowań i kilkadziesiąt wałków i pędzli. Sześć osób pracowało niemal non stop, by przestawić produkcje profili w tej oryginalnej artystycznej formie! Widać tu między innymi etap, kiedy sproszkowany surowiec trafia do systemu automatycznego podawania (spójrzcie na zbiorniki oznaczone A i B), następnie jest uplastyczniany, a płynna już masa PCW jest wytłaczana przez ekstrudery, które nadają jej pożądany kształt profilu. Dzięki muralowi już nie tylko załoga VEKA Polska może zobaczyć jak formuje się profil okienny.

Realizacja muralu

Do namalowania muralu zużyto około 100 litrów profesjonalnej farby elewacyjnej, barwionej specjalnie dobranymi pigmentami

Zużyto kilkadziesiąt wałków i pędzli

Mural zajmuje około 200 metrów kwadratowych ściany

Mural został zaprojektowany przez architekta-grafika

Prace nad nim trwały około 1 tygodnia

W pracę nad tym projektem było zaangażowanych łącznie 6 osób

O autorce projektu muralu

Autorką projektu muralu jest Ewa Walczak, z zawodu architekt i grafik. Ewa urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Poza tym, że jest architektem, jest także grafikiem, ilustratorem i motion designerem. Jej pasją jest tworzenie scenografii, a czasem robi to także zawodowo. Jest wielbicielką snowboardu i książek – głównie tych z obrazkami!