PL

Hałas niemile widziany


Hałas z pewnością nie sprzyja wypoczynkowi, zdrowemu snu, miłym wieczornym chwilom przy filmie czy książce. Okna to jeden z najważniejszych elementów, który może zadbać o dobrą izolacje akustyczną domu.

Wysoki poziom hałasu może prowadzić nawet do chorób. Szczególnie, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwych ulic, gdzie poziom hałasu wynosi ponad 65 dB, musimy z dużą uwagą wybierać okna.

Ciche okna

Okna i drzwi potrafią bowiem doskonale izolować przestrzeń mieszkalną od świata zewnętrznego. Ale uwaga! Należy uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernej izolacji akustycznej w pomieszczeniach. Ta bowiem może spowodować wrażenie odizolowania od otoczenia, a przy tym jeżeli żadne odgłosy z zewnątrz nie są przepuszczane do mieszkania, to hałas powstający w środku staje się bardziej uciążliwy.

Klasy izolacyjności akustycznej

Okna mają 6 klas izolacyjności akustycznej – od 1 do 6. Warto więc wiedzieć, jak intensywny hałas jest na zewnątrz naszego domu, by odpowiednio dobrać okna.

  • Jeśli mieszkamy przy niewielkiej osiedlowej ulicy, to przyjmuje się, że hałas jest tam na poziomie nie przekraczającym 50 dB. Wtedy wystarczą okna klasy 1 lub 2.
  • Zasada jest taka – im głośniej na zewnątrz, tym wyższej klasy izolacji akustycznej okna powinny być w budynku.
  • Okna najwyższych klas 5 lub 6 montuje się tam, gdzie hałas przekracza 65-70 dB, czyli np. w pobliżu dróg intensywnie użytkowanych.

Profile okienne i szyby

Za parametry izolacji akustycznej okna odpowiada m.in. konstrukcja wewnętrzna profili oraz odpowiednia liczba uszczelek pomiędzy skrzydłami i ościeżnicami. Firma VEKA produkuje profile do okien klas od 1 do 6. Na przykład profile Softline 76 MD mają w ramie  5 komór, w również skrzydle 5. . W wersji MD profile mają trzy uszczelki (standardowo są dwie), dzięki temu nie tylko mają lepszą termoizolacyjność, ale także skuteczniej izolują akustycznie.

Poza budową profili, decydujące o poziomie ochrony akustycznej jest oszklenie okna. Przy poziomie hałasu do 65 dB dla jego odpowiedniego obniżenia wystarczą szyby wielowarstwowe ze szkła izolacyjnego. Przy 70 dB konieczne są okna zespolone, a powyżej 70 dB niezbędne są okna skrzynkowe. Oczywiście wymagana wartość izolacyjna powinna być ustalana każdorazowo ze specjalistą i powinna być zależna od funkcji pomieszczenia.