Ile można zaoszczędzić wymieniając stare okna drewniane na nowoczesne z PVC? – VEKA

PL

Ile można zaoszczędzić wymieniając stare okna drewniane na nowoczesne z PVC?


Oszczędności wynoszą ponad 2000 zł rocznie. Jest jednak coś, czego zmierzyć ani obliczyć się nie da - nasz komfort pracy i wypoczynku w domu. Z nowoczesnymi oknami mieszka się w ciszy i cieple. Nie ma konieczności oklejania ich dodatkowymi uszczelkami, nie mówiąc już o popularnym niegdyś „utykaniu” okien kocami... To już szczęśliwie przeszłość.

Wróćmy jednak to tematu – czyli ile oszczędzamy wymieniając okna starego typu na nowoczesne, wykonane z profili PVC.

Do obliczeń przyjęliśmy następującą sytuację: w budynku jednorodzinnym wymieniono starą drewnianą stolarkę otworową o powierzchni całkowitej 25 m2 na nową, wykonaną w systemie VEKA Alphaline, czyli okna wyposażone w trójszybowe wkłady. Średni współczynnik przenikania ciepła dla tych okien wynosi Uw= 0,8 W/m2K. Uwaga – im mniejsza wartość U, tym lepsze właściwości izolacji cieplnej ma okno. Dla porównania współczynnik przenikania ciepła starych okien drewnianych wynosi Udrew.= 2,6 W/m2K.

Co te wartości współczynnika U oznaczają dla naszego portfela? Otóż w sytuacji, gdy dom jednorodzinny ma ogrzewanie elektryczne (przyjmujemy średnią cenę energii elektrycznej około 0,50 zł/kWh) i jest w nim 25 m2 okien, oszczędność na opłatach za prąd dzięki wymianie stolarki wynosi ok. 2095 zł/rok. A jeszcze dokładniej 83,80 zł oszczędności na 1 m2 okna w ciągu roku*.

* Obliczenie jest poglądowe. Uproszczono je o założenia związane z wyborem budynku, przyjętą powierzchnia okien itp. Nie uwzględniono innych czynników, jak np. zyski cieplne dla szyb, które mogą poprawiać bilans energetyczny budynku i funkcjonują na korzyść użytkownika okien.