PL

Ile można zaoszczędzić wymieniając stare okna drewniane na nowoczesne z PVC?


Oszczędności wynoszą ponad 2000 zł rocznie. Jest jednak coś, czego zmierzyć ani obliczyć się nie da - nasz komfort pracy i wypoczynku w domu. Z nowoczesnymi oknami mieszka się w ciszy i cieple. Nie ma konieczności oklejania ich dodatkowymi uszczelkami, nie mówiąc już o popularnym niegdyś „utykaniu” okien kocami... To już szczęśliwie przeszłość.

Czyli ile oszczędzamy, wymieniając drewniane okna starego typu na nowoczesne, wykonane z profili PVC.

Do obliczeń przyjęliśmy następującą sytuację: w budynku jednorodzinnym wymieniono starą drewnianą stolarkę otworową o powierzchni całkowitej 25 m² na nową – okna są wyposażone w trójszybowe wkłady. Średni współczynnik przenikania ciepła dla tych okien wynosi Uw= 0,8 W/m²K.

Profil Artline 82

Doskonałe parametry izolacyjności termicznej posiadają m.in. profile Artline 82, które dobrze zdają egzamin nawet w domach pasywnych – zobacz szczegóły Artline 82

Uwaga – im mniejsza wartość Uw, tym lepsze właściwości izolacji cieplnej ma okno. Dla porównania współczynnik przenikania ciepła starych okien drewnianych wynosi U drew.= 2,6 W/m²K.

Co wartości współczynnika U oznaczają dla naszego portfela?

Otóż w sytuacji, gdy dom jednorodzinny ma ogrzewanie elektryczne (przyjmujemy średnią cenę energii elektrycznej około 0,50 zł/kWh) i jest w nim 25 m² okien, oszczędność na opłatach za prąd dzięki wymianie stolarki wynosi ok. 2095 zł/rok. A jeszcze dokładniej 83,80 zł oszczędności na 1 m² okna w ciągu roku*.

* Obliczenie jest poglądowe. Uproszczono je o założenia związane z wyborem budynku, przyjętą powierzchnia okien itp. Nie uwzględniono innych czynników, jak np. zyski cieplne dla szyb, które mogą poprawiać bilans energetyczny budynku i funkcjonują na korzyść użytkownika okien.