PL

Inteligentne okna


Otwieranie, zamykanie i uchylanie – to oczywiście podstawowe funkcje okna. Ważne, by użytkownik mógł obsługiwać je łatwo, bezproblemowo. Jednak nowoczesne okna potrafią więcej. Mikrowentylacja, stopniowanie uchylności, wszelkie blokady, a nawet zdalne sterowanie oknem to przede wszystkim zasługa okuć. Dobre okucia w połączeniu z solidnymi, wysokiej jakości profilami okiennymi, takimi jak VEKA, dają w efekcie okna, które zadowolą nawet najbardziej wymagające osoby.

Okna sterowane
Producenci oferują zaawansowane systemy sterowania zarówno oknami, jak i roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Takie zestawy można wyposażyć w różne czujnik, np. deszczu, które automatycznie zamkną okna, gdy zaczyna padać deszcz, czujnik światła podnoszący i opuszczający rolety w zależności od intensywności promieni słonecznych, czujnik siły wiatru, który zamknie okna, gdy będzie mocno wiało. Można też zastosować nawiewniki z automatycznym sterowaniem, które uruchomią wentylację, gdy w pomieszczeniu będzie za duże stężenia pary wodnej.

Oknami i roletami można też sterować za pomocą pilota, czujników ruchu, wyłączników czasowych lub telefonu komórkowego na odległość. Podobnie działa m.in. automatyczne sterowanie ogrzewaniem domu, ochroną pożarową obiektu lub też ochrona przed włamaniem połączona z powiadamianiem ochrony itp.

Zdalne sterowanie inteligentnym domem nie jest już czymś niezwykłym. Przy pomocy SmartPhonów i specjalnych aplikacji można np. włączyć piekarnik, zapalić światło w pokoju czy uruchomić ogrzewanie, zanim wrócimy do domu. Podobne możliwości pojawiają się, gdy okna zostają włączone w system inteligentnego domu.
To jednak są udogodnienia zaawansowane technologicznie, kosztowne i przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów. Ale istnieją też prostsze, za to bardzo przydatne funkcje.

Uchylność regulowana
Funkcja uchylania okna nie jest niczym nowym, jednak stopniowanie tego uchyłu, to już dodatkowe udogodnienie oferowane przez renomowanych producentów okuć okiennych. Dzięki temu uchylone skrzydło można zablokować w jednej z kilku pozycji, zależnie od tego, jak mocno chcemy wywietrzyć mieszkanie.

Mikrowentylacja
W nowoczesnym budownictwie spełniającym najwyższe normy izolacyjności termicznej, funkcja mikrowentylacji w oknach jest niezwykle ważna. Przy bardzo szczelnych oknach, non stop całkowicie zamkniętych, nie byłaby możliwa wymiana powietrza wewnątrz budynku. Mikrowentylacja polega na utworzeniu niewielkiej szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem. I, co istotne, nie trzeba przy tym ani otwierać, ani uchylać okna. Są okucia pozwalające na regulację stopnia mikrowentylacji.

Blokady otwarcia
Pozwalają na to dodatki do okuć takie jak hamulce czy ograniczniki otwarcia. Dzięki nim, kiedy okno jest otwarte, skrzydło będzie utrzymane w wybranej pozycji, nawet jeśli zawieje wiatr czy powstanie przeciąg.

Wspomaganie zamykania
Niezwykle przydatne, gdy okno rozwierno-uchylne jest bardzo duże. Wspomaganie ułatwia prawidłowe domknięcie okna z pozycji uchylnej, bez użycia dużej siły, bowiem kiedy skrzydło będzie już blisko ościeżnicy, okucie samoczynnie je przyciągnie.