PL

Jak dbać o okna – krok po kroku


Wypolerowane szyby bez smug, czyste profile, lekko pracujące okucia, czyli okna idealne… Trzeba jednak nieco się postarać, by takie były.
Skorzystajcie z naszego Krok po kroku o myciu i konserwacji okien, by szybciej (bo przecież nikt nie lubi tracić za dużo czasu na takie sprzątanie) to zrobić i zająć się milszymi rzeczami – zapraszamy!

SZYKUJ SIĘ!

  • Zaczynamy od przygotowania wszystkiego, co będzie potrzebne do doprowadzenia okien do formy tzw. na błysk! Co jest potrzebne?
  • Miękka ściereczka, z najlepiej kilka sztuk. Szczególnie do wypolerowanie okien na sucho przydają się ściereczki z mikrofibry.
  • Delikatny detergent, jak np. płyn do mycia naczyń, który jest bardzo dobrym środkiem do zmycia kurzu zarówno z szyb, jak i z profili czy uszczelek.
  • Płyn do mycia szyb, ewentualnie ocet (najlepiej jabłkowy, który nie ma ostrego zapachu zwykłego octu) do dodania do wody przygotowanej do mycia szyb.
  • Gumowa ściągaczka do szyb – przydaje się szczególnie, gdy myjemy duże okna.
  • Ręcznik papierowy – przyda się zawsze i do wszystkiego…

UWAGA – do mycia okien nie używajmy ostrych ścierek (typu myjka do zmywania z szorstką powierzchnią), środków żrących czy ścierających. Nie należy także używać acetonu czy rozpuszczalników chemicznych. Usuną prawdopodobnie zabrudzenia, ale uszkodzą jednocześnie okna.

PODWIŃ RĘKAWY – ZADBAJ O PROFIL

A zatem czas na mycie okien. Zaczynamy od umycia profili i ościeżnic ściereczką zmoczoną wodą z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń czy mydła w płynie. Jeżeli sa większe zabrudzenia, to należy użyć mocniejszego preparatu.

UWAGA – nie wolno używać mleczek ścierających (jakich używamy np. do mycia sanitariatów czy ceramiki łazienkowej), proszków, bowiem mogą zniszczyć powierzchnię, zmatowić ją, a wtedy będzie okna będą się brudzić jeszcze bardziej i jeszcze szybciej.

Najlepiej korzystać z preparatów specjalnie przeznaczonych do okien.

  • Do białych okien PVC jest przeznaczony np. środek czyszczący VEKAPRO XtraCare white. To intensywny środek do białych, niefoliowanych profili okiennych. Czyści uporczywe zabrudzenia, jak tłuste plamy po oleju czy kremie do rąk, plamy po kawie, sadza, ołówek.
    Zobacz jak używać preparatu do białych okien
  • Z kolei kolorowe profile PVC najlepiej myć środkami, które zaleca producent okien. VEKA proponuje VEKAPRO XtraCare colour – myjąc ramy okienne tym preparatem, można mieć pewność , że skutecznie wyczyści kolorowe PVC, a jednocześnie go nie uszkodzi. XtraCare colour potrafi wiele! Wyczyści uporczywe zabrudzenia, jak tłuste plamy po oleju czy kremie do rąk, plamy po kawie, ślady ołówka, sadzy czy trudne przyklejone zabrudzenia.
    Zobacz jak myć okna

DOBRZE USZCZELNIJ

Uszczelki są elementem niemal niewidocznym, ale niezwykle ważnym dla prawidłowej pracy okien. Są najbardziej narażone na uszkodzenia, na silne zabrudzenia – szczególnie te w dolnej części okna. Dlatego koniecznie należy je nie tylko myć (delikatnym detergentem tak, jak profile), ale również dodatkowo zabezpieczać. Dokładnie mówiąc, chodzi o natłuszczenie gumowych uszczelek, by nie straciły elastyczności, a tym samym szczelności. Czym to robić? Można zwykłą wazeliną kosmetyczną, olejkiem silikonowym, ale najlepiej specjalistycznymi preparatami. Takim środkiem jest np. VEKAPRO SealProtect, który nie tylko chroni uszczelki i przedłuża ich trwałość, ale także przywraca im kolor.
https://veka.pl/jak-dbac-o-okucia-w-oknach/

ZADBAJ 0 NIEZAWODNOŚĆ OKUĆ

Odkąd okna są wyposażone w okucia obwiedniowe, dzięki którym można je rozszczelnić czy uchylić, trzeba z uwagą przyjrzeć się tym niepozornie wyglądającym bohaterom drugiego planu… Okuć niemal nie widać, więc często o nich zapominamy, dbając głównie o czystość szyb, które niewątpliwie grają tu rolę pierwszoplanową.
Warto jednak zadbać o okucia, bo dzięki ich dobrej kondycji okna będą pracowały niezawodnie.
Czy myć okucia? Ściereczką i wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Nie można używać środków żrących, ścierających czy odkamieniających. Po umyciu, ruchome części okuć najlepiej naoliwić, by chronić je przed korozją – np. olejkiem do maszyn do szycia czy profesjonalnym środkiem z serii VEKAPRO, jakim jest olej multifunkcyjny EasySpray do konserwacji i pielęgnacji ruchomym części okien.

WYPUCUJ NA BŁYSK

Szyby… To one de facto odpowiadają za efekt WOW. Nawet najlepiej umyte profile okienne, uszczelki czy okucia, bez czystych szyb nie zrobią wrażenia. Bez czystych szyb nie ma czystych okien. Myjemy je na samym końcu prac – najpierw wodą z płynem czy mydłem, potem można użyć spray do szyb i na koniec wypolerować szkło, by osiągnąć efekt „na błysk”. I tu pojawia się problem tak nielubianych smug. Jak ich uniknąć? Jedna z metod jest dodawanie octu lub soku z cytryny do wody, którą myjemy szkło. A kiedy szyba jest już prawie sucha, można ją wypolerować ręcznikiem papierowym czy ściereczką z mikrofibry (można kupić ściereczki specjalnie przeznaczone do szyb).

MYCIE NIE TYLKO OD ŚWIĘTA

Generalne mycie okien robimy kilka razy w roku, najczęściej po zimie (i zgodnie z „tradycją” staramy się zdążyć przed Wielkanocą) oraz jesienią. Jednak dla tych, którzy częściej odświeżają okna, VEKA proponuje wygodny preparat – jeden do wszystkiego. To VEKAPRO Daily Clean, którym można czyścić profile, uszczelki i szyby. Poza tym, że pomaga na co dzień zadbać o estetykę okien, to również doskonale zdaje egzamin latem – mimo, że jest delikatnym środkiem, to usuwa pyłki czy ślady po owadach, których w ciepłe dni na oknach nie brakuje.

Chcesz wiedzieć jak wykonać wiosenny i jesienny przegląd okien? Dlaczego mogą się zdarzyć przebarwienia okien PVC? Czy parownice są skuteczne do mycia okien? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz tu: Pobierz https://veka.pl/fileadmin/veka/ulotki/VEKA_PRO.pdf