PL

Jak dostosować okna do stron świata?


Projektując dom, pamiętajmy o tym, że od strony północnej będzie wpadać do wnętrz mało światła dziennego. Natomiast strona południowa jest najbardziej nasłoneczniona.

Odpowiednie zaplanowanie okien pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.

Okna od południa

Od południa montujmy okna z jak największymi przeszkleniami, bowiem będą one dodatkowym źródłem ciepła. W chłodne dni słońce może tak skutecznie ogrzać wnętrza, że grzejniki nie będą musiały pracować. Po tej stronie warto zaplanować salon, dzięki czemu będzie pełen światła dziennego, a przy tym optycznie połączy się z otoczeniem domu.

Projekt domu Pracownia 81.WAW.PL
Projekt domu Pracownia 81.WAW.PL

Pamiętajmy, że w przypadku dużych przeszkleń bardzo istotne są ich parametry cieplne. Im niższy współczynnik przenikania ciepła Uw ma okno, tym jest cieplejsze i lepiej zapobiega stratom ciepła. Zgodnie z normami może to być maksimum 1,1 W/m²K.
Od strony południowej nie poleca się projektowania kuchni z dużym oknem, bo akurat dodatkowe ogrzewane tego pomieszczenia nie jest wskazane.

Okna od północy i zachodu

Od północy i zachodu okna powinny być nieduże, z niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Z tych stron bowiem wpada do domu najmniej światła dziennego, więc montowanie dużych przeszkleń spowodowałoby straty ciepła. Można więc tu projektować na przykład gabinet, pokój telewizyjny, garderobę.
Od strony zachodniej w Polsce wieje najmocniej. Zatem warto wybrać tu okna z dobrą klasą odporności na wiatr. Standardowo wystarczy klasa B-3, zaś w miejscach wietrznych lepsza będzie C-3 lub C-4.

Okna od wschodu

Rano w sypialni czy pokoju dziecka od strony wschodniej będzie przyjemnie jasno. Jednak nie poleca się montowania tu dużych przeszkleń, ponieważ zyski ciepła wynikające z nasłonecznienia nie są tak znaczące, jak w przypadku okien na południe. Odpowiednie będą tu okna standardowe, z niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła Uw.