PL

Jaka jest trwałość okien PCW?


Okna PCW, jeśli są prawidłowo eksploatowane i regularnie konserwowane, należą do bardzo trwałych okien. Oczywiście na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniają się technologie produkcji, okna są udoskonalane, pojawiają się nowe trendy w budownictwie i architekturze. To może powodować potrzebę ich wymiany, nawet jeżeli wciąż sprawnie funkcjonują.

Czy mamy wpływ na trwałość naszych okien? Jak najbardziej – po pierwsze, kupując wysokiej jakości produkty, objęte wieloletnią gwarancją, pochodzące od renomowanych firm. Po drugie, dbając o okna i konserwując je regularnie. Odwdzięczą się bezawaryjną pracą, szczelnością i łatwością obsługi.

Ile lat wytrzymują okna PCW?

Przy dobrej jakości profili PCW oraz szyb i okuć, takie okna można eksploatować czterdzieści lat i dłużej. W upływem czasu może pojawić się potrzeba wymiany niektórych elementów okuciowych – np. klamki albo uszczelki w ramie okiennej, która została uszkodzona. Takich napraw dokonuje się samodzielnie lub korzystając z usług serwisu polecanego przez producenta okien. Z wymianą zbitej szyby również nie ma problemu.
Im lepiej będziemy dbać o okna na co dzień, tym dłużej będą nam służyły.

Co jest najważniejsze?

– Okucia – by były sprawne, trzeba je myć środkami, które nie uszkodzą powłoki antykorozyjnej, czyli nie mogą to być środki żrące, proszki ścierające czy preparaty odkamieniające. Po umyciu należy naoliwić ruchome części okuć. VEKA poleca używać do tego np. płynny olejek do konserwacji maszyn do szycia lub preparatu polecane przez producentów okuć.
– Uszczelki – trzeba je myć co najmniej dwa razy w roku, wodą z dodatkiem łagodnego detergentu typu płyn do zmywania i smarować odpowiednim środkiem (z żywicą silikonową) zabezpieczającym przed czynnikami atmosferycznymi. Może to być olejek silikonowy, silikon w aerozolu (jak do uszczelek samochodowych) lub wazelina kosmetyczna.
Jeśli planujemy remont w mieszkaniu, koniecznie zabezpieczmy okna, bowiem pył i brud nie powinny się dostać do okuć czy uszczelek. Najlepiej szczelnie osłonić okna folią. Szczególną uwagę należy zwrócić na otwarte okna, kiedy remontujemy, malujemy ściany, sufity, ponieważ miejsca, gdzie znajdują się mechanizmy uchylne u góry skrzydeł są bardzo wrażliwe na zabrudzenia – np. w drzwiach przesuwnych.