PL

Jaki kolor okien najlepiej wybrać


Najbardziej neutralne są okna z białymi profilami. Biały pasuje bowiem do każdego stylu aranżacji wnętrz. Producenci okien oferują także drewnopodobne profile oraz jednolite kolorowe – na przykład szare czy granatowe, a nawet w tak intensywnych barwach jak żółte czy czerwone. Np. VEKA Polska oferuje ponad 50 różnych wzorów i kolorów oklein. Jaki więc kolor wybrać?

Biel, drewno, szarość

Białe profile okienne są szczególnie mile widziane w mieszkaniach urządzonych w klimacie skandynawskim czy angielskim, w których dominują jasne barwy. Biel dobrze też odnajduje się w industrialnych, loftowych wnętrzach.
Drewnopodobne okna z PVC z kolei ładnie dopełniają style klasyczny oraz rustykalny – pełne drewna, tkanin i ciepłych kolorów.
Nowoczesne mieszkania bardzo polubiły szarość, bo to barwa szlachetna, spokojna, elegancka, stanowiąca doskonałe tło dla innych kolorów. Modna szarość ma swoje uzupełnienie także w oknach. Szare profile producenci oferują od wielu lat, jednak nowością na naszym rynku są profile okienne PVC firmy VEKA z wykończeniem o nazwie SPECTRAL. Mają one aksamitną i delikatną w dotyku strukturę, matowe wykończenie, jakiego dotychczas profile z tworzyw sztucznych nie miały. Mimo, że profile SPECTRAL robią wrażenie delikatnych, to w rzeczywistości są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. VEKA oferuje SPECTRAL w kilku odcieniach szarości: antracytowym ultramatowym, platynowo-szarym ultramatowym i umbra ultramatowy (oferowane na profilach VEKA Softline 76 i Softline 82, pokrywanych jednostronnie i dwustronnie)

Do czego powinny pasować okna?

Poza dopasowaniem do stylistyki wnętrz, ważne jest także skomponowanie koloru profili okiennych z elementami wyposażenia, szczególnie z podłogą i drzwiami. Najlepiej, by okna i drzwi miały taki sam lub zbliżony kolor. Białe dodadzą pomieszczeniom optycznie przestrzeni i lekkości. Profile imitujące drewno dębowe, mahoniowe czy orzechowe, wprowadzają z kolei ciepło i przytulność.
Spójność wyposażenia osiągniemy dopasowując również barwę okien do koloru podłogi oraz mebli.