PL

Jakie elementy można wymienić w oknie podczas jego użytkowania?


Przy właściwej konserwacji i pielęgnacji okien nie ma potrzeby wymiany elementów w trakcie normalnej eksploatacji okien przez kilkadziesiąt lat. Może natomiast dochodzić do technologicznego „zestarzenia się

W praktyce zdarzają się jednak uchybienia montażowe oraz niedostateczne konserwowanie okuć i pielęgnacja okien. To może niekiedy doprowadzić do przedmuchów powietrza lub deformacji profili, a wtedy może zaistnieć konieczność wymiany uszczelek albo niektórych detali w okuciach. Awarie okien zdarzają się szczególnie po remontach mieszkań, kiedy to wykonawcy zaniedbują ochronę okuć, elementów uchylnych okien, które zostają zapylone, poplamione farbami itp. i nie mogą normalnie działać. W tego typu sytuacjach można wymienić uszczelki lub elementy okuciowe na nowe, aczkolwiek najlepiej zlecić takie prace dostawcy okien lub serwisowi producenta.

Z usługi serwisu należy też skorzystać przy ewentualnej wymianie pękniętej szyby. To dość prosta czynność, ale z powodu bezpieczeństwa musi to zrobić fachowiec. Może pojawić się też konieczność wymiany listew przyszybowych.