PL

Jesienne światło, czyli duże okna dla zdrowia


Szczególnie jesienią i zimą mocno odczuwamy brak światła dziennego. A przecież wiadomo, że pogoda bardzo wpływa na nasze samopoczucie i formę psychiczną. Zatem korzystajmy z każdej możliwości wpuszczania światła do pomieszczeń. A w tym niezastąpione są okna, szczególnie te w wersji XXL.

Kiedy jest za mało światła dziennego czujemy się słabsi, mniej energiczni, tracimy optymizm, słowem dopada nas jesienna chandra. Zatem im więcej światła naturalnego wpuścimy do wnętrz, tym lepiej dla naszego zdrowia.

W sztucznym świetle

Oczywiście światło sztuczne przychodzi z pomocą, ale nie jest w stanie całkowicie zastąpić naturalnego. Dla porównania – promienie słoneczne dają światło o natężeniu 100 000 luksów, natomiast zwykła żarówka tylko 500 luksów. Nawet specjalne lampy używane w terapii światłem dają do 10 000 luksów. Warto też pamiętać, by oświetlać poszczególne pomieszczenia światłem o temperaturze barwowej dostosowanej do miejsca.

– Najbardziej zbliżona do światła dziennego jest temperatura barwowa od 4000 do 4500 K. Lampy z takimi źródłami światła powinny być w miejscach, gdzie pracujemy, robimy rzeczy wymagające koncentracji i pobudzenia.
Światło neutralne, czyli od 3500 do 4300 K nie oddziałuje na nas tak silnie, jak chłodne. Sprawdzi się w takich pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia.
Światło ciepłe ma wartości poniżej 3300 K. Jego ciepła temperatura sprzyja relaksowi, dodaje wnętrzom przytulności.
Warto pamiętać, że zarówno niedobór światła dziennego, jak i niewłaściwe dopasowanie sztucznego może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego przy projektowaniu domu i aranżacji wnętrz trzeba koniecznie zadbać o światło.

Duże przeszklenia sprzyjają zdrowiu

Projektując czy remontując dom warto zainwestować w duże przeszklenia. W salonach, szczególnie tych, z których jest wyjście na taras, coraz powszechniejsze są duże przeszklenia. Jednak nie tylko tu polecane są okna w rozmiarze XXL. W sypialni czy kuchni również duże szklane tafle pozwolą doświetlić wnętrza, a tym samym wpłynąć pozytywnie na nastrój domowników.
Zalety dużych przeszkleń?

  • Po pierwsze wpuszczają mnóstwo światła naturalnego do wnętrz
  • Po drugie mogą dogrzewać pomieszczenia, zmniejszając tym samym koszty ogrzewania domu.

Szczególnie systemy przesuwne doskonale zdają egzamin w nowoczesnym budownictwie, gdzie stawia się na doskonałe doświetlenie wnętrz. Najnowszym systemem oferowanym przez VEKA jest VEKAMOTION 82 i VEKAMOTION 82 MAX. To systemy tarasowe doskonale nadające się właśnie do domów, gdzie potrzebne są skuteczne metody doświetlenia wnętrz, a przy tym trzeba zapewnić wysoką termoizolacyjność okien.

Dlaczego VEKAMOTION 82 i VEKAMOTION 82 MAX?
• Duże pakiety szybowe są montowane w wąskich profilach PVC, dzięki czemu do wnętrz wpada jeszcze więcej światła.
• Można zaprojektować konstrukcje o szerokości do 6,5 m i 2,7 m wysokości (profile białe) oraz do 6,5 m szerokości i 2,5 m wysokości (profile kolorowe).
• Profile mają bardzo dobrą termoizolacyjność.
• Można stosować ciepłe potrójne, a nawet poczwórne pakiety szybowe grubości do 54 mm.
• System posiada odporność na włamanie klasy RC 2.
• Wodoszczelność w najwyższej klasie 9A.
• System ma doskonałą stabilność dzięki stalowym wzmocnieniom.
• Najnowszej generacji ciepły próg można montować bezprogowo.