PL

Montaż okien – jak znaleźć dobrego fachowca


Niezależnie od wagi problemu, a dokładnie od wagi elementu budowlanego, zawsze działa ta sama, najlepsza zasada – jedna pani drugiej pani… Czyli najlepszy fachowiec to ten z polecenia kogoś, kogo dobrze znamy, kto ma wystarczająco długo okna zamontowane przez wybraną ekipę i może z własnego doświadczenia polecić jej usługi.

Jednak montaż okien to nie malowanie mieszkania – robi się to na tyle rzadko, że możemy nie znaleźć nikogo znajomego, kto w ostatnim czasie kupował nowe okna. Co w takiej sytuacji? Najlepiej skorzystać z usług firm polecanych przez producenta okien. Ekipy polecane np. przez firmy sprzedające profile okienne VEKA są odpowiednio przeszkolone, więc będziemy mieli pewność, że okna zostaną prawidłowo zamontowane. Co istotne, zatrudniając ekipę rekomendowaną przez producenta okien, nie będziemy mieli kłopotu z ewentualną reklamacją. Unikniemy argumentu, że okna są dobre, ale montaż był zły…

Niemniej jednak warto znać podstawowe kryteria oceny stanu technicznego okien i ich montażu:
– rama okna musi być trwale zamocowana do muru na całym swoim obwodzie
– pomiędzy profilem PVC ramy i murem musi być przerwa dylatacyjna minimum ok. 8-10 mm, aby umożliwić termiczne odkształcenia profili PVC (podczas dużych zmian temperatury latem i zimą)
– ramy mogą być mocowane na kotwy lub dyble
– okna powinny być montowane bardzo precyzyjnie – szczególnie istotne jest ocieplenie przestrzeni na styku okna z murem. Wykonuje się je najczęściej za pomocą pianki montażowej, ale może też być inny materiał o dobrej izolacji termicznej, np. styropian lub wełna mineralna
– izolacja termiczna powinna być osłonięta od wewnątrz i od zewnątrz pomieszczenia (szczelniej od środka niż od zewnątrz) za pomocą np. taśm rozprężnych, folii paroszczelnych i paroprzepuszczalnych (wypuszczających na zewnątrz wilgoć zgromadzoną wewnątrz budynku)

Te wszystkie szczegóły warto omówić z ekipą jeszcze na etapie składania zlecenia. Przy tej okazji trzeba też ustalić, jakie wybieramy parapety, rolety czy inne akcesoria, bowiem fachowcy muszą to wiedzieć przed montażem. Takie rozmowy pozwolą również zorientować się, jakie umiejętności ma dostawca okien, jakie oferuje nam rozwiązania, jakie proponuje koszty, terminy, gwarancje itd.

Odbiorca okien teoretycznie powinien móc polegać na jakości pracy:
– projektanta obiektu, który dobrze przygotuje projekt wraz ze szczegółami związanymi z montażem okien
– ekipie budowlanej dobrze wykonującej otwór w murze do montażu okien
– dostawcy okien, który będzie miał dobrej jakości okna i zaproponuje najlepszą wersję ich montażu

W praktyce jednak, jak twierdzą eksperci z firmy VEKA, nie ma jednego kryterium pozwalającego rozpoznać dobrego fachowca do montażu okien. Dlatego cenne są takie inicjatywy, jak „Konkurs na najlepszą ekipę montażową” organizowany przez miesięcznik Forum Branżowe, bowiem znacząco wpływa to na poprawę świadomości dostawców i użytkowników okien.