PL

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi balkonowe z PVC?


Dobór drzwi balkonowych jest uzależniony od wymiarów, jakie ma wyjście na taras czy balkon oraz od tego, na której kondygnacji budynku znajduje się mieszkanie.

Jeśli chodzi o drzwi balkonowe otwierane tradycyjne (tzw. rozwierne), to ich rozmiar zależy od szerokości wyjścia na balkon. W przejściu o szerokości do 100 cm montuje się jedno skrzydło drzwi. Natomiast w szerszym potrzebne sa drzwi dwuskrzydłowe.
Drzwi jednoskrzydłowe rozwierne mogą mieć do 120 cm szerokości. Ale już rozwierno-uchylne najczęściej do 90 cm.
W wypadku drzwi dwuskrzydłowych najlepiej wybierać wersję, w której jedno skrzydło jest rozwierno-uchylne, ponieważ to daje możliwość wygodnego i bezpiecznego wietrzenia mieszkania.

Wymiary skrzydeł drzwiowych

Każdy system profili balkonowych ma swoje ograniczenia. W typowych rozwiązaniach z profilami VEKA zaleca się, aby wymiary pojedynczego skrzydła balkonowego nie przekraczały 100 x 250 cm. Drzwi dwuskrzydłowe powinny mieć nieco mniejsze szerokości skrzydeł.

  • Uwaga – zalecamy, by skrzydła drzwi balkonowych wykonane z kolorowych kształtowników (profili) oraz te, które będą montowane na wysokich piętrach budynku, były węższe niż 100 cm.
  • Ważne również, by zadbać o zapewnienie prawidłowej różnicy poziomów pomiędzy posadzką na tarasie a podłogą w pomieszczeniu – powinna wynosić około 30 mm (wyższa oczywiście powinna być podłoga w mieszkaniu).

Jakie otwieranie drzwi balkonowych wybrać?

  • Najbardziej typowe są drzwi rozwierno-uchylne. To standardowy sposób otwierania – otwierają się, a w razie potrzeby można je tylko uchylić.
  • Drzwi podnoszono-przesuwne przesuwają się po prowadnicach, więc kiedy są otwarte nie zajmują przestrzeni w domu. To jednak częstsze rozwiązanie do wyjść na taras.