PL

Niski próg czy przejście bezprogowe?


Przeszklenia w rozmiarze XXL to dziś niemal synonim nowoczesnej architektury. Przeszklone ściany łączące salon i ogród są chętnie projektowane. Ważne jednak, by systemy okienne były wysokiej jakości, bowiem to bezpieczeństwo i wygoda użytkowania.

Szczególnie systemy przesuwne dają ogromne możliwości aranżacyjne. VEKA oferuje system podnoszono-przesuwny VEKAMOTION 82 i VEKAMOTION 82 MAX, który pozwala konstruować przesuwne systemy o szerokości nawet 6,5 metra.
Newralgicznym miejscem, o które trzeba zadbać projektując wyjście na taras czy balkon, to próg. Wystający próg bywa przyczyną potknięć i nieprzyjemnych wypadków. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają osoby poruszające się na wózku , które docenią nowoczesne niskie progi drzwi tarasowych. Również w domu, gdzie są małe dzieci, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Niski próg to także wygoda przy przenoszeniu np. donic czy mebli ogrodowych.

Profil VEKAMOTION 82 w przekroju
Profil VEKAMOTION 82 w przekroju

Czy niski próg jest tym samym, co przejście bezprogowe?

Nie do końca. Zarówno niski próg, jak i tzw. przejście bezprogowe to nowoczesne rozwiązania, dające komfort i bezpieczeństwo wychodzenia na taras, balkon czy do ogrodu. Jaka jest między nimi różnica?
Typowy próg w drzwiach tarasowych ma wysokość około 5-7 cm.
Niski próg to taki, który wystaje nad posadzkę maksymalnie 2 cm. Występuje w drzwiach otwieranych, ale i przesuwnych. Obniżenie progu zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo i wygodę przechodzenia.
Drzwi bezprogowe mają próg całkowicie schowany w posadzce. Takie rozwiązanie jest zastosowane w systemie przesuwnym, jak VEKAMOTION 82 i VEKAMOTION 82 MAX. To wersja najbezpieczniejsza. Drzwi bezprogowe muszą być także energooszczędne, ciepłe i stanowić dobrą izolację akustyczną.

Ciepły próg w systemie VEKAMOTION 82

W systemach drzwi podnoszono-przesuwnych VEKAMOTION 82 i VEKAMOTION 82 MAX zastosowano najnowszej generacji ciepły próg wykonany z PVC. Dzięki niemu nie tylko jest bezprogowe przejście, ale także podłoga przy drzwiach jest ciepła. Profile mają współczynnik przenikania ciepła Uf=1,4 W/m²K (w wersji VEKAMOTION 82 MAX nawet 1,3 W/m²K).