PL

Odbiór montażu okien – na co zwrócić uwagę?


Wybór okien do domu czy mieszkania to inwestycja na lata, a ich prawidłowy montaż to jeden z najistotniejszych elementów, dających gwarancję ich niezawodności. Takie zadanie powinniśmy powierzyć wyłącznie profesjonalistom. Skąd jednak będziemy wiedzieli, że owi profesjonaliści wykonali swoją robotę prawidłowo?

Odbiór montażu okien – instrukcja dla laika

Nikt oczywiście nie lubi, jak mu się patrzy na ręce podczas pracy, zwłaszcza specjaliści z danej dziedziny. Ale prawidłowy montaż okien ma ogromny wpływ na ich długoletnią funkcjonalność. Dlatego osobiście powinniśmy nadzorować prace ekipy montażowej i po skończonej pracy sprawdzić, czy montaż został wykonany z zachowaniem najwyższej staranności i poszanowaniem naszej własności. Oczywiście po to zatrudniamy specjalistów, abyśmy my, jako laicy, nie musieli się martwić tym, że coś poszło nie tak.

Warto jednak znać podstawy i wiedzieć, na które elementy zwrócić uwagę, dokonując odbioru pracy ekipy montażowej okien:
Położenie okna – możemy sprawdzić za pomocą poziomnicy. Nie musi ona oczywiście wskazywać idealnie środka, ale powinna mieścić się we wskazanej granicy. Innym, równie dobrym sposobem, bez użycia poziomnicy, jest po prostu otwarcie okna. Po otwarciu okno powinno pozostać dokładnie w tej samej pozycji, w jakiej je zostawiliśmy – czyli samoistnie nie zamykać się i nie otwierać.
Docisk – aby sprawdzić, czy jest on odpowiedni, możemy wykonać łatwy test z kartką papieru. Wystarczy otworzyć okno i włożyć kartkę pomiędzy szybę a ramę okienną. Po zamknięciu okna, kartka powinna stawiać opór przy próbie jej wyjęcia. Jeżeli wychodzi zbyt lekko, docisk należy wyregulować.
Okucia – skrzydło okienne powinno otwierać się bez żadnych zahamowań, zacinania czy otarć, bez użycia większej siły. Podobnie z klamką – powinna obracać się swobodnie.
Profile – jeżeli posiadamy profile kolorowe lub w okleinach drewnopodobnych, nie powinny one być zarysowane.
Szyby – rysy na szybach zdarzają się mimo stosowanych zabezpieczeń, więc warto zwrócić na to uwagę. Można je zauważyć przyglądając się szybie z odległości ok. 3 metrów przy rozproszonym świetle.
Ekipy montażowe polecane przez firmy, które sprzedają okna z profilami VEKA, dają gwarancję najwyższej jakości montażu, staranności i uwagi przy wykonywaniu prac.