PL

Okiennice – współczesny design okna


Okiennice... niegdyś kojarzone z wiejskim domkiem, tudzież staropolskim dworkiem, dziś przeżywają swój renesans. I choć ich dekoracyjna rola, która nadaje naszym domom modny rustykalny bądź śródziemnomorski klimat jest nieodzowna, to niezmiennie ważna jest ich pierwotna funkcja.

Funkcjonalny „relikt”

Dawniej okiennice były właściwie w każdym domu. Z czasem wyparte zostały jednak przez rolety. Obecnie jest to idealne rozwiązanie, by uatrakcyjnić wygląd architektoniczny budynku. W dobie masowych projektów, podobnych do siebie jak dwie krople wody, to właśnie m.in. zamontowanie okiennic pozwala wyróżnić swoje okna pośród innych w sąsiedztwie.

okiennice drewniane

Czym są w ogóle okiennice? To przesłony, których pierwotną rolą była ochrona okien przed czynnikami zewnętrznymi. I choć dziś spełniają głównie funkcje dekoracyjne to ich dawne przeznaczenie jest aktualne również dziś. Jakie?

  • Ochrona przed nadmiernym słońcem
  • Ochrona przed deszczem, śniegiem i wiatrem
  • Ochrona przed utratą ciepła
  • Ochrona przed włamaniem
  • Ochrona prywatności

Klasyka w nowym wydaniu

Obecnie możemy wybierać okiennice w przeróżnych kształtach, i formach dopasowując je również do koloru naszych profili okiennych, które niekoniecznie muszą być już białe. Wybierając bowiem okna z profilami firmy VEKA, mamy do dyspozycji kilkadziesiąt kolorów. Więcej o kolorach okien przeczytasz w naszym artykule: https://veka.pl/jak-dobrac-kolor-okien-do-wnetrza/

Jeżeli chodzi o materiał z jakiego wykonane są okiennice, to tutaj również mamy wybór – od klasycznego drewna, poprzez PVC, po aluminium.

Bez względu jednak, na jaki rodzaj okiennic się zdecydujemy, musimy zastanowić się nad sposobem ich montażu. Czy zawsze i w każdym momencie budowy możemy sobie na to pozwolić?

Zapraszamy do lektury: https://veka.pl/czy-na-okiennice-trzeba-sie-zdecydowac-w-momencie-zamawiania-okien/