Okna sprawnie pracujące – VEKA

PL

Okna sprawnie pracujące


Jakość okien PVC zależy nie tylko od profili i szyb, ale i od okuć. To one przede wszystkim odpowiadają za sprawną pracę okien, a tym samym za nasz komfort.
Warto wiedzieć, że okna są składane z profili, szyb i okuć.

Jeżeli producent wykorzystuje najwyższej jakości profile, takie jak VEKA, oraz bardzo dobre okucia, to okno jako produkt końcowy będzie również dobrej jakości. Oczywiście jest jeszcze kwestia montażu, będącego przysłowiową kropką na I. Źle przeprowadzony montaż może zdyskwalifikować okna, a na pewno pogorszy sprawność ich działania i parametry użytkowe – pojawią się straty cieplne, nieszczelność, będzie gorsza izolacyjność akustyczna.
Zakładając, że okno jest dobrze zamontowane, okucia powinny zapewniać płynną i bezawaryjną obsługę okien przez wiele lat. Nowoczesne okna mają okucia tzw. obwiedniowe, dzięki którym skrzydła mogą mieć funkcje, takie jak rozwieranie okna, uchylanie, przesuwanie, mikrowentylacja. Jednym ruchem klamki otwieramy okno, uchylamy, rozszczelniamy, czy nawet nim obracamy. Okucia uchylno-rozwierane są nieco droższe od tych rozwieranych. Każde skrzydło okna powinno mieć też możliwość tzw. rozszczelnienia, czyli przy odpowiednim ustawieniu klamki (dzięki okuciom obwiedniowym) okno jest zamknięte w położeniu mikrowentylacji – skrzydło jest uchylone na ok. 3-5 mm.
Jeżeli chcemy, by okucia pracowały niezawodnie jak najdłużej, trzeba o nie dbać. Myć najlepiej delikatnym detergentem rozcieńczonym wodą. Ważne, by preparaty nie uszkodziły powłoki antykorozyjnej okuć, a więc nie mogą to być środki żrące, proszki ścierające i preparaty odkamieniające. Po umyciu ruchome części okuć powinno się naoliwić. VEKA poleca używać do tego np. płynny olejek do konserwacji maszyn do szycia. Takie preparaty oferują także producenci okuć.