PL

Okna sprawnie pracujące


Jakość okien PVC zależy nie tylko od profili i szyb, ale i od okuć. To one odpowiadają za sprawną pracę okien, a tym samym za nasz komfort. Warto więc zadbać o wszystkie elementy okien, by cieszyć się ich bezproblemowym działaniem jak najdłużej.

Jeżeli producent wykorzystuje najwyższej jakości profile, takie jak VEKA, oraz bardzo dobre okucia, to okno będzie również dobrej jakości.

Oczywiście jest jeszcze kwestia montażu, będącego przysłowiową kropką na I. Dlaczego montaż jest tak ważny? Źle przeprowadzony montaż może zdyskwalifikować okna, a na pewno pogorszy sprawność ich działania i parametry użytkowe – pojawią się straty cieplne, nieszczelność, będzie gorsza izolacyjność akustyczna.

Sprawne okucia to komfortowa obsługa okna

Okucia powinny zapewniać płynną i bezawaryjną obsługę okien przez wiele lat. Nowoczesne okna mają okucia tzw. obwiedniowe, dzięki którym skrzydła mogą mieć takie funkcje, jak: rozwieranie okna, uchylanie, przesuwanie, mikrowentylacja. Dzięki okuciom obwiedniowym jednym ruchem klamki otwieramy okno, uchylamy je czy rozszczelniamy.

Każde skrzydło okna powinno mieć też możliwość tzw. rozszczelnienia, czyli przy odpowiednim ustawieniu klamki (dzięki okuciom obwiedniowym) okno jest zamknięte w położeniu mikrowentylacji – czyli skrzydło jest uchylone na ok. 3-5 mm.

Dbamy o okucia

Okucia będą długo pracowały niezawodnie, jeżeli o nie zadbamy. Myć najlepiej delikatnym detergentem rozcieńczonym wodą. Ważne, by preparaty nie uszkodziły powłoki antykorozyjnej okuć, a więc nie mogą to być środki żrące, proszki ścierające i preparaty odkamieniające. Po umyciu ruchome części okuć powinno się naoliwić. Można do tego używać np. płynnego olejku do konserwacji maszyn do szycia. Takie preparaty oferują także producenci okuć.

Profesjonalny preparat do okuć

VEKA ma w swojej ofercie specjalistyczne preparaty do konserwacji i mycia okien. To seria VEKAPRO, w której jest także multifunkcyjny olejek, sprawdzający się jako środek do oliwienia okuć.

Są także inne produkty do okien – Pielęgnacja okien – VEKA