PL

Okno w pokoju kąpielowym


Zabiegani, ciągle w stresie, zmęczeni - każdego dnia marzymy o tym, by po powrocie z pracy odprężyć się, zrelaksować. Jeżeli brak czasu czy też środków nie pozwala skorzystać z renomowanego SPA, to przenieśmy SPA do własnego domu!

Pokój kąpielowy – fanaberia bogatych?

To prawda, że pokój kąpielowy był niegdyś tylko na wyposażeniu luksusowych apartamentów czy rezydencji. Dziś jednak stał się jednym z must have nowoczesnego budownictwa. Planując budowę domu warto uwzględnić pomieszczenie, w którym taki pokój moglibyśmy urządzić. A co, jeśli jednak swoje „gniazdko” mamy już urządzone? Nic straconego – dysponując odpowiednią przestrzenią w łazience można ją przearanżować w komfortowy pokój kąpielowy.

Pokój łazienkowy a łazienka – to nie to samo!

No właśnie – bo jaka jest różnica pomiędzy zwykłą łazienką a pokojem kąpielowym? Ano jest ich kilka, i to dosyć istotnych:
Powierzchnia – o ile łazienkę jesteśmy w stanie zagospodarować nawet na kilku m2, to pokój kąpielowy, aby mógł spełniać swoją funkcję, musi posiadać ich przynajmniej kilkanaście.
Funkcjonalność – łazienka, choć oczywiście można się w niej zrelaksować, musi być przede wszystkim praktyczna i uwzględniać szereg dodatkowych funkcji. Dlatego znajdziemy w niej np. toaletę, pralkę, suszarkę itp. W pokoju kąpielowym, z założenia, takich sprzętów się nie umieszcza.
Umiejscowienie – pokój kąpielowy to miejsce, w którym mamy się relaksować, powinien zatem znajdować się w miejscu z dala od zbędnych hałasów dobiegających z kuchni czy też salonu. Idealny pokój łazienkowy jest połączony z sypialnią lub organizowany na poddaszu.
Jeśli nie posiadamy pomieszczenia, które można zaaranżować na pokój kąpielowy, wydzielmy na niego przestrzeń w łazience – o ile jej wielkość na to pozwala. Wystarczy ścianka działowa lub gustowna przesłona, która zakryje niechciane widoki na sprzęty kojarzące się z obowiązkami domowymi.

Wyposażenie pokoju kąpielowego

W pokoju kąpielowym ogromne znaczenie ma przestrzeń i jej zagospodarowanie. Jak sugeruje sama nazwa pomieszczenie powinno być pokojem, przebywanie w którym sprawia nam ogromną przyjemność. Warto zadbać o efektowne oświetlenie, wygodny fotel czy siedzisko, szafki na czasopisma i książki. Wyposażeniu pokoju kąpielowego w zasadzie nie jest niczym ograniczone – ma być on po prostu miłym miejscem dla nas.
Jest jednak jedna rzecz, bez której pokój kąpielowy nie istnieje – wanna. Najlepiej wolno stojąca, w stylu retro lub jak najbardziej nowoczesna ze wszystkimi udogodnieniami rodem ze SPA – czyli m.in. z hydromasażem. Jeżeli jest umieszczona na tle dużego okna lub nawet drzwi tarasowych, to nic więcej nie potrzeba, by poczuć się jak w SPA. No właśnie, na tle okna. Klasyczny pokój kąpielowy powinien mieć okno.

Okno w pokoju kąpielowym

Jeżeli mówimy o oknie w pokoju kąpielowym, to raczej nie mamy na myśli typowego małego okna, jakie spotyka się w łazienkach. Jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe – bez znaczenia. Znaczenie ma bowiem ich rozmiar – im większe, tym lepsze. Widok, który za nimi się rozpościera powinien dawać poczucie komfortu, przestrzeni i tworzyć niesamowity nastrój, szczególnie wieczorami.
Jeżeli decydujemy się na pomieszczenie kąpielowe na poddaszu, to idealnie będzie umiejscowić wannę tuż pod oknem dachowym – widok rozgwieżdżonego nieba stworzy bajkową scenerię.
Bardzo często typowe pokoje kąpielowe aranżowane są na tle dużych przeszkleń od podłogi do sufitu czy nawet drzwi tarasowych. Wszystkie te rozwiązania dostępne są w systemach okiennych VEKA. Polecamy VEKAMOTION 82 MD

Przestronnie, ale intymnie

Skoro mowa o większych gabarytach okiennych w pokoju kąpielowym, to nie sposób zapomnieć o problemie zachowania intymności. Jeżeli nasze okno nie wychodzi na posesję sąsiada, a na zamkniętą przestrzeń ogrodową, to nie ma sensu przesłaniać czymkolwiek pięknych, odprężających widoków. Jeśli natomiast musimy chronić się przed okiem przechodniów, możemy wyposażyć nasze okna w przesłony zewnętrzne lub wewnętrzne typu firany, zasłony, żaluzje, rolety czy nawet rośliny doniczkowe.