PL

Pantone Color of the Year 2024, czyli moda na odcienie brzoskwiniowe


Jak co roku, od 25 lat, Instytut Panton Color ogłasza swój wybór koloru roku. W 2024 roku będzie to PANTONE 13-1023 Peach Fuzz, czyli odcień brzoskwiniowy. "Kolor Peach Fuzz ma ciepły, przyjazny charakter, niesie ze sobą przesłanie empatii i ma moc zbliżania ludzi, dodając życiu głębi i wzbogacając duszę" – tak o tym kolorze mówi Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute.

Subtelny kolor PANTONE 13-1023 Peach Fuzz jest też ciepły, dodaje przytulności wnętrzom. Inspirujący odcień pomiędzy różem a pomarańczą, z domieszką beżu uspokaja, dobrze wpływając na nasze samopoczucie.

Kolor Peach Fuzz we wnętrzach

Ta barwa jest ciekawa jako kolor dodatków – poduch, pledów, dekoracji, wazonów, zasłon. Jednak to nie wszystko – można go stosować również na większych płaszczyznach, jak meble czy nawet ściany. Jak użyć koloru brzoskwiniowego we wnętrzach:

Salon w kolorze Peach Fuzz
Brzoskwiniowe meble, zwłaszcza w połączeniu z neutralnymi kolorami, mogą stworzyć elegancką i subtelną aranżację. Z kremowymi odcieniami, delikatnymi szarościami, akcentami bieli Peach Fuzz tworzy efektowne kompozycje. To kolor, który zmienia się pod wpływem światła – tu duże okna pięknie rozświetlają pokój i nadają brzoskwiniowym ścianom wiele odcieni.

sypialnia peach fuzz

Ściany w brzoskwiniowym kolorze nadają pomieszczeniu delikatność i ciepło. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie w sypialniach, salonach czy jadalniach. Spójrzmy na tę sypialnię… Tu ściana jest pół na pół szara i brzoskwiniowa. Oba kolory zyskują na tym duecie.
Tu idealnie sprawdziłyby się profile VEKA w różnych odcieniach szarości i bieli:

Z czym łączyć brzoskwinię Peach Fuzz?

Tworzy ładne połączenie z neutralnymi odcieniami, takimi jak biel, szarość czy beż.

  • Szarości doskonale podkreślają delikatność brzoskwiniowych barw. Szczególnie szarości w ciemniejszym wydaniu dodają nowoczesności wnętrzom. Natomiast połączenie brzoskwini z grafitem czy wręcz czernią to już niemal glamour!
  • Do brzoskwini naturalnie pasuje zieleń, szczególnie w tonacji zbliżonej do brzoskwiniowych liści. Dlatego właśnie we wnętrzach w tej kolorystyce jak najbardziej wskazane są dekoracyjne rośliny doniczkowe. Dla ich zielonych liści Peach Fuzz stanowi doskonałe tło.

Kolor brzoskwiniowy ładnie współgra z naturalnymi materiałami takimi, jak drewno czy rattan. Kiedy dodatkowo wejdą jasne szarości, to powstaje delikatne, przytulne, spokojne wnętrze jak to na zdjęciu.

Ostateczny efekt aranżacyjny zależy od intensywności kolorów, ich proporcji, a także stylu aranżacji. Ważne, by było przyjemnie, miło, aksamitnie… jak wtedy, gdy dotykamy dojrzałych brzoskwiń!