PL

Przygotuj okna do zimy


Zadbane okna odwdzięczą się na pewno! Będą pracowały bezawaryjnie, bez problemu otworzymy je, zamkniemy czy uchylimy. Warto więc regularnie dbać o okna - nie tylko myć szyby i profile, ale i zająć się uszczelkami i okuciami. Jak?

Szczególnie zimą odczuwamy jakość naszych okien. Siadając w fotelu przy oknie, nie chcemy czuć jak mroźne powietrze przeciska się do pokoju…  By uniknąć takich niekomfortowych sytuacji, trzeba dbać o okna, a szczególnie jesienią zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami, śniegiem i wilgocią. Takie prace najlepiej wykonywać dwa razy – na przełomie jesieni i zimy, a później wiosną.

Minimum raz w roku okna muszą być nie tylko umyte, ale i zabezpieczone. Dzięki temu okno nie straci szczelności, a tym samym będzie ciepłe i dobrze izolujące nas od hałasów z zewnątrz. Im lepiej będziemy dbać o okna, tym dłużej nie będą sprawiały żadnych kłopotów.

Mycie szyb to sprawa przede wszystkim estetyczna. Jednak prawidłowa praca okna w dużej mierze zależy od stanu okuć, zaś jego szczelność od stanu uszczelek. Jak zatem pielęgnować okucia i uszczelki?

  • Okucia najlepiej myć zwykłym środkiem do mycia rozcieńczonym wodą i następnie osuszyć. Preparaty nie mogą uszkodzić powłoki antykorozyjnej okuć, a więc nie mogą to być środki żrące, proszki ścierające czy preparaty odkamieniające. Po umyciu okuć powinno się naoliwić ich ruchome części, np. płynnym olejkiem do konserwacji maszyn do szycia.
  • Uszczelki, a szczególnie te zewnętrzne znajdujące się w dolnej części ramy, są narażone na działanie zjawisk atmosferycznych. Uszczelki można myć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (np. płynu do zmywania), a następnie trzeba je posmarować odpowiednim środkiem (z żywicą silikonową), który zabezpieczy je przed czynnikami atmosferycznymi. Można użyć olejku silikonowego, silikonu w aerozolu (taki, jak do uszczelek samochodowych) lub nawet zwykłej wazeliny kosmetycznej.
  • Szukając profesjonalnych środków do mycia i konserwacji okien, warto zainteresować się preparatami polecanymi przez VEKA. To seria produktów VEKAPRO – szczegóły znajdziesz tu: Pielęgnacja okien – VEKA

Jeśli jest potrzeba, można samodzielnie wyregulować docisk skrzydeł, zmieniając położenie rolek lub zaczepów w okuciach. Bardziej skomplikowane regulacje skrzydeł czy położenia szyb, lepiej zlecić serwisowi.