PL

Roślinne dekoracje okien, czyli jakie rośliny przy jakim oknie


Rośliny doniczkowe na parapetach to doskonała dekoracja zarówno we wnętrzach urządzonych klasycznie, jak i tych bardzo nowoczesnych. Jednak odkąd panuje trend na niezasłanianie okien firanami, rośliny zyskały dodatkową rolę - przesłaniają delikatnie okna.

To właśnie duża donica z rozłożystym ciekawym kwiatem może subtelnie osłaniać widok za oknem. Szczególnie jeśli ów widok stanowią bloki czy parking samochodowy.
Jakie rośliny gdzie postawić? By o tym zdecydować, trzeba najpierw ustalić, które okna wychodzą na którą stronę świata. Od tego bowiem z dużej mierze zależy dobór roślin doniczkowych.
Okna na południe i zachód są wystawione na silne oddziaływanie promieni słonecznych, więc to ciepłe miejsca. Strona północna pozostaje na ogół niemal przez cały dzień w cieniu. Z kolei w oknach usytuowanych po wschodniej stronie poranne promienie nie zagrzewają zbytnio pomieszczeń, światło słoneczne wpada dość krótko.
Najtrudniej więc zazielenić okna północne i południowe.
Większość kwiatów doniczkowych nie lubi bezpośredniego mocnego słońca, które przypieka je przez cały dzień. Choć jest wyjątek – są nim sukulenty. To one chętnie „zasiedlą” południowy parapet. Kaktusy, wilczomlecze, aloesy, agawy, ananasy, grubosze – te gatunki można ustawić na słońcu.

Zieleń na parapeciePołudniowe okno jest dobrym miejscem również dla mających dużo liści i obficie kwitnących kalanchoe oraz dla storczyków.
Na zacienionych północnych oknach najlepiej rosną rośliny cieniolubne, takie jak zielistka, paprocie, palmy, skrzydłokwiat, domowe pnącza np. bluszcz. Modną rośliną doniczkową stał się zamiokulkas zamiolistny, zwany też popularnie zamią. Ze względu na mięsiste tkanki gromadzące wodę i woskową powłokę pokrywającą liście, zamiokulkas dość dobrze znosi chwilowe przesuszenie, woli je nawet niż nadmierną wilgoć.

Niezależnie od tego, jakie rośliny wybierzemy, niezwykle istotnym elementem będą doniczki. Powinny być nie tylko dopasowane do wielkości roślin, ale i do wystroju wnętrza. Jeśli na parapecie stoi kilka różnych roślin, to dobrym pomysłem jest posadzenie ich w takich samych donicach (mogą być oczywiście różnej wielkości.