Czy w okresie, gdy smog w powietrzu jest na wysokim poziomie otwierać okna? Oczywiście tak, aczkolwiek jeśli mieszkamy w miejscach wyjątkowo zanieczyszczonych i dostajemy komunikaty o wysokim poziomie smogu, należy nie tylko ograniczyć wietrzenie mieszkania, ale nawet wychodzenie na zewnątrz. Jak więc zadbać o czyste powietrze w domu?
Dlaczego w Polsce mamy taki problem z zanieczyszczonym powietrzem, a wręcz ze smogiem? Jak podaje Fundacja Ekologiczna Arka, w Polsce najwięcej zanieczyszczeń powietrza pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli dymu z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych oraz spalin samochodowych. Kotły grzewcze są często przestarzałe i nieefektywne. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca.
Co zalecają lekarze? W czasie alarmów smogowych należy unikać przebywania na zewnątrz i aktywności fizycznej. W miarę możliwości rezygnujmy z poruszania się po mieście w godzinach szczytu. Warto też zadbać o dobre nawodnienie organizmu i lekką dietę.
Możemy również wpłynąć na jakość powietrza w naszym mieszkaniu – gdy smog jest na podwyższonym poziomie, ograniczmy wietrzenie lub zainstalujmy okna z nawiewnikami filtrującymi powietrze. Na co dzień zaś wykorzystujmy naturalne oczyszczacze, którymi są zielone rośliny doniczkowe. Również technika dostarcza dobre rozwiązanie, czyli elektryczne oczyszczacze powietrza z filtrami.
Dobre okna
Zamknięte okna mają skutecznie izolować od zimna, wody, wiatru i hałasu. Szczelne okna to podstawa, jeśli chcemy zatrzymać zanieczyszczone powietrze na zewnątrz.
Jak sprawdzić „czy coś wisi w powietrzu” i należy się przed tym chronić? Są strony różnych instytucji sprawdzających poziom smogu w powietrzu – na przykład na stronie powietrze.gios.gov.pl/pjp/current można poznać wyniki monitoringu jakości powietrza przeprowadzanego przez Inspekcję Ochrony Środowiska.
Kupując okna, zwracajmy więc uwagę na ich parametry – między innymi na wartość współczynnika przenikania ciepła Uw, która nie powinna być większa niż 0,9 W/m²•K. Takie okna zabezpieczą mieszkanie nie tylko prze utratą ciepła, ale i przed smogiem. Bardzo dobre parametry mają na przykład okna wyprodukowane z użyciem systemów okiennych VEKA, takich jak Softline 82, które pozwalają osiągnąć bardzo dobry współczynnik Uw poniżej 0,9 W/ m²•K.
Jednak trudno mieszkać przy szczelnie zamkniętych oknach przez dłuższy czas. Rozwiązaniem są nawiewniki.
Nawiewniki okienne
Niektórzy nazywają je nawet nawiewnikami antysmogowymi.
Co to jest nawiewnik? To urządzenie montowane w oknach po to, by wietrzyło pomieszczenia, nawet kiedy okna są szczelnie zamknięte. Co ważne, mieszkanie się nie wyziębia. Nawiewniki montuje się na profilach okiennych. Nie wymagają zasilania, jednak montaż trzeba zlecić fachowcom, by nie wpłynął negatywnie na parametry stolarki. Najlepiej kupić okna od razu z nawiewnikami, ale można je też instalować na zamontowanych już oknach.
Jak działają nawiewniki? Modele z ręczną regulacją mają przesłonę, którą ustawia się w wybranej pozycji. Natomiast zupełnie bezobsługowe są modele z samoczynną regulacją automatyczną. Napływ powietrza zmienia się pod wpływem różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz lub wilgotności względnej powietrza w mieszkaniu (tzw. nawiewniki higrosterowane).
Obecnie na rynku pojawiały się nawiewniki z filtrami antysmogowymi. Stanowią barierę dla niebezpiecznych dla naszego zdrowia cząsteczek PM10 znajdujących się w smogu.
Oczyszczacze powietrza
To urządzenia wyglądem przypominające nawilżacz. Dobre oczyszczacze mają wieloetapowe systemy filtrujące. Usuwają większe zanieczyszczenia (jak sierść czy pyłki), redukują lotne związki organiczne (w tym dym tytoniowy), a filtry HEPA usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia, w tym pyły PM2,5 i PM10 znajdujące się w smogu. Poza tym mają dodatkową zaletę – oczyszczają powietrze z alergenów.