PL

Jak na rysunkach sprawdzić kierunek i sposób otwierania okien?


Wybierając okna, musimy zdecydować jak mają się otwierać. Najczęściej okna są po prostu otwierane (zwane też rozwiernymi) lub otwierane i uchylne (tzw. rozwierno-uchylne).

Na rysunkach technicznych linie wrysowane w okno określają kierunek i sposób jego otwierania. Najpopularniejsze są okna: otwierane, rozwierano-uchylne, uchylne i nieotwierane, czyli ze szkleniem stałym.

Okna otwierane to najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Wygodniejsze od nich są rozwierno-uchylne. Funkcja uchylności okien jest bardzo wygodna, gdy chcemy, by był stały dopływ powietrza do mieszkania, a jednocześnie okno nie może być otwarte na oścież. To szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci. A i domowe zwierzaki poszukujące przygód będą bezpieczniejsze. Dzięki funkcji uchylania można zagospodarować parapet, nie martwiąc się o konieczność ciągłego przestawiania rzeczy kiedy chcemy wywietrzyć mieszkanie.
Z kolei okna nieotwieralne są najtańsze (oszczędza się na okuciu). Można je wybierać do miejsc, w których potrzebne jest dzienne światło, a nie ma konieczności wietrzenia. Na przykład piwnica, garaż, ale i korytarz w domu. Okna nieotwieralne są też w zestawach okien tarasowych w systemie przesuwnym, w których porusza się tylko jedno ze skrzydeł. Okna nieotwierane mogą mieć szklenie stałe w ramie lub w skrzydle. Szklenie w ramie stosuje się tam, gdzie obok takiego okna nie ma innych otwieranych. Natomiast tam, gdzie okno nieotwierane sąsiaduje z innymi oknami, stosuje się szklenie stałe w skrzydle. Ponieważ w takich oknach szyba jest obsadzona w skrzydle, to nie różnią się one wyglądem od okien otwieranych czy uchylanych. Często duże przeszklenia nie są technologicznie możliwe do wykonania jako otwierane lub uchylane, więc pozostaje tylko możliwość szkleń stałych.
Ważne, by zawsze był dobry dostęp do takiego okna, ze względu na konieczność mycia. Dlatego montuje się je przede wszystkim na parterze domu lub na balkonie, z którego jest dostęp do okna.

Kierunek otwierania okien

Przy wyborze okien zwróćmy też uwagę na kierunek ich otwierania. Może mieć to wpływ na funkcjonalność pomieszczenia – na przykład będziemy chcieli otworzyć okno bez przesuwania mebli.
Jak określić kierunek otwierania okien? Bierze się pod uwagę stronę, po której są zamocowane zawiasy, kiedy patrzymy na okno stojąc w pomieszczeniu. Jeśli zawiasy są po prawej stronie, a klamka po lewej, to okno jest prawe. Okno lewe ma zawiasy po stronie lewej, a klamkę po prawej. W skrócie oznacza się okno prawe jako OP, a lewe jako OL.