PL

Świąteczne trendy, czyli dekoracje w stylu hygge


Jak w tym roku udekorować mieszkanie, by było przytulnie, klimatycznie, a jednocześnie zgodnie z trendami? Polecamy kompozycje w stylu zwanym hygge. To prostota, naturalność, ciepło, a jednocześnie przytulność, o którą w czasie świąt Bożego Narodzenia dbamy szczególnie. Oto kilka inspiracji.

Duńczycy należą do jednych z najszczęśliwszych narodów na świecie. Mówi się, że to dzięki ich koncepcji życia nazywanej hygge. W wolnym tłumaczeniu oznacza: przytulnie, bardzo miękko. Istotą życia hygge jest szukanie szczęścia w codzienności, docenianie tego, co tu i teraz, bycie blisko z ludźmi. Czyż nie o to chodzi w Święta?!
Taka jest filozofia życia w Danii. Za nią idzie oczywiście design przedmiotów, którymi się otaczają, styl aranżacji mieszkań, kolorystyka.

Święta hygge

Styl hygge stał się modny także poza granicami Danii i nic w tym dziwnego. Wprowadza do wnętrz spokój, harmonię, brak przepychu, prostotę wyciszającą nasze zmysły. A przecież między innymi o to chodzi w atmosferze Świąt – by się zrelaksować, zwolnić tempo, docenić chwilę…
Świąteczne dekoracje potrafią doskonale wyeksponować cechy stylu hygge.
Naturalne materiały, czyli przytulne wełniane koce, miękkie tkaniny, drewno. Styl hygge bardzo je lubi. Zatem w świątecznych aranżacja wykorzystajmy zalety tych materiałów, łączmy je z blaskiem świec i lampek.

Spójrzcie na to okno – doskonała inspiracja w stylu hygge. Naturalna gruba gałąź, kilka bombek, ledowe lampki i zwykły lampion. Minimalistycznie i spokojnie, a jednak bardzo świątecznie.

Światło w duńskim stylu hygge pełni ważną rolę. Wynika to głównie z tego, że w Skandynawii nie ma zbyt dużo światła dziennego. W nowoczesnych domach stosuje się duże przeszklenia – jak na zdjęciu poniżej – dzięki którym jest jaśniej. We wnętrzach królują jasne kolory, jak różne odcienie bieli, beże, jasne szarości, błękit i oczywiście naturalne barwy drewna. Lampy i świece mile widziane – a przecież to doskonałe elementy świątecznej dekoracji.

Niech inspiracją do przygotowania domu na Święta będzie aranżacja w tym salonie na zdjęciu. Tu nawet prezenty zostały zapakowane w niebarwiony, zwykły papier, by nic nie zaburzało spokojnej kolorystyki mebli, podłogi, miękkich tkanin i oczywiście choinki!

Święta w ciepłych kolorach hygge

Dekoracja świąteczna w barwach hygge będzie naturalna, ciepła, przytulna. Jasny brąz tkaniny na parapecie, białe i beżowe dekoracje „przyprószone” puchem śniegu… Do tego szyszki, naturalne szare sznureczki, a między tym wszystkim subtelne oświetlenie ledowe. Biel za oknem dodaje klimatu!

 

 

A co powiecie o choince w kolorach hygge? Wśród zielonych igieł drzewka beżowe, kremowe, białe bombki prezentują się doskonale! Tu także widok za oknem jest pięknym tłem dla świątecznej choinki.

Piękno prostych rzeczy…

…jest doceniane przez Duńczyków. Dlatego w stylu hyppe panuje prosty skandynawski design. Spójrzcie na te wieńce świąteczne w oknach – bez ozdób, bez święcących elementów… Eksponuje je światło wpadające przez szyby. Choinka skromnie ubrana stoi w zwyczajnej drewnianej skrzynce. Kominek oczywiście się zazielenił, ale i tu iglaste gałązki nie zostały niczym ozdobione. Same są piękną dekoracją!

Zatem otaczajmy się pięknem natury – nie tylko od święta!