PL

Pakiet dwu- czy trzyszybowy? Jakie szyby wybrać do okien PCW?


Kupujecie okna i zastanawia się, jaki pakiet szybowy wybrać do okna PVC – czy powinien być dwu- czy trzyszybowy?

Nowoczesne szyby zespolone mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną.
Najważniejszym parametrem dla całego okna jest współczynnik przenikalności cieplnej Uw. Jednak by osiągał jak najniższe wartości, równie ciepłe muszą być profile okienne oraz pakiety szybowe.

Pakiety dwu- czy trzyszybowe?

Wybór szyb ma duży wpływ na termoizolacyjność całego okna. Pakiety tzw. standardowe są dwuszybowe, czyli inaczej mówiąc jednokomorowe. Taki pakiet składa się z dwóch szyb o grubości 4 mm, oddalonych od siebie o 16 mm, czyli 4/16/4.
Z kolei pakiety trzyszybowedwukomorowe – posiadają trzy szyby i najczęściej przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem, np. argonem. To zdecydowanie poprawia termoizolacyjność okien.

Pakiety dwuszybowe mają współczynnik Ug np. 0,9 W/m2K, a trzyszybowe mają zwykle Ug=0,5.
Co oznacza współczynnik Ug?
Ug wskazuje ile energii (podanej w Watach) przenika przez szybę o powierzchni 1 m2, przy jednostopniowej (1 Kelwin) różnicy temperatury między stroną zewnętrzną szyby a wewnętrzną. Im niższy współczynnik Ug, tym lepiej.

Gdzie więc montować okna dwuszybowe, a gdzie trzyszybowe?

Dwuszybowe okna są polecane do budynków w starej technologii, słabo ocieplonych, bowiem tu inwestycja w droższe pakiety trzyszybowe nie przyniesie oczekiwanych korzyści.
Natomiast wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrej energooszczędności, montujmy okna trzyszybowe.
Dla przykładu – wybierając ciepłe profile VEKA Softline 82 z tak zwanym ciepłym pakietem trzyszybowym, czyli na przykład o współczynniku Ug równym 0,5 W/m²K, będziemy mieli okno spełniające najwyższe normy. To przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania domu.