PL

Urządzasz balkon czy taras – podpowiadamy, o co warto zadbać


Nawet niewielki balkon może być miłym miejscem relaksu, nie mówiąc już o większym tarasie. Warto przemyśleć jego aranżację, by zmieściły się tam nie tylko kwiaty, ale i my… A jak my, to i meble.

Co zatem jest najistotniejsze dla stworzenia efektownego i wygodnego kącika do relaksu na świeżym powietrzu?

Kwiaty, kwiaty, kwiaty

Bez nich trudno będzie o przytulny klimat na balkonie. Różnobarwne rośliny nie tylko stanowią doskonałą dekorację, ale i pięknie pachną. A im przyjemniejszy zapach, tym milej będzie się odpoczywać.
Warto wiedzieć, gdzie jakie kwiaty sadzić. Cień lubią takie gatunki, jak lobelia, fuksja, gerbera doniczkowa czy dzwonek. Na słonecznym balkonie od strony południowej dobrze będą rosły m.in. petunia kaskadowa, werbena, petunia miniaturowa czy surfinia.

Kolory na balkonie i tarasie

Tu stosuje się te same zasady, co we wnętrzach. Jeżeli balkon jest mały i chcemy go optycznie powiększyć, wybierajmy jasne barwy. Na dużych balkonach czy tarasach można wprowadzić ciemniejsze kolory, jak np. drewno. A przy okazji – drewno niezwykle uprzytulnia każdą przestrzeń, również balkony i tarasy. A zatem drewniana podłoga czy barierka z desek to bardzo dobry pomysł.

Na czym odpocząć?

Bez mebli nie ma wygodnego balkonu. Nawet mały stolik i dwa krzesełka już wystarczą, by korzystać z tego miejsca z przyjemnością. Poranna kawa, wieczór w kocyku na pogawędkach, a nawet praca z laptopem… To możliwe nawet na niewielkim balkonie, jeśli wstawimy tam meble.
Jeżeli tylko jest miejsce, ustawmy również fotel, najlepiej z opuszczanym oparciem, by móc poleżeć w promieniach słońca. A jeżeli tych promieni będzie za dużo, zadbajmy o parasol ogrodowy – nie tylko osłoni przed zbyt mocno operującym słońcem, ale i da nam poczucie odizolowania od otoczenia, pomoże się zrelaksować.

Jak najszybciej i najłatwiej stworzyć przyjemny nastrój na balkonie?
• zaaranżować miejsce do siedzenia – krzesło lub kilka (w miarę możliwości) i wygodny fotel.
• ustawić w każdym możliwym miejscu donice z kwiatami czy ziołami
• wstawić choć jedną donicę z dużą rośliną typu drzewko palmowe,
• osłonić barierki matą bambusową lub wiklinową
• ustawić choćby mały drewniany stolik, na nim lampion, małą doniczkę z rośliną,
• na podłodze położyć dywan (ważne, by był odporny na wodę i łatwy do czyszczenia)
• na meblach ułożyć różnokolorowe poduchy

Elewacja ma znaczenie

Jeżeli mamy dom, to warto wyłożyć ścianę przy tarasie ciekawym materiałem elewacyjnym. Ważne, by komponował się kolorystycznie i wzorniczo ze ścianami w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na taras. To pomoże osiągnąć efekt połączenia wnętrz z otoczeniem domu.
A co w budynku wielorodzinnym, gdzie nie mamy wpływu na rodzaj elewacji? Pomogą niezawodne rośliny, tym razem pnącza. Na balkony i tarasy nadają się takie gatunku jak: bluszcz pospolity, chmiel japoński, powojnik czy jednoroczne wilce, groszek pachnący, fasola wielokwiatowa. Kwitnąca zielona ściana zachwyci każdego!

Wygodne przejście

Wybierając drzwi balkonowe, warto zainteresować się systemem drzwi podnoszono-przesuwnych VEKAMOTION. Zamontowanie takiego systemu spowoduje, że przejście na balkon czy taras będzie wygodne i bezpieczne, bowiem próg jest zlicowany z podłogą. Dodatkowo próg ma doskonałe właściwości termoizolacyjne – podłoga przy drzwiach nie jest więc zimna. W drzwiach można zastosować różnego typu szyby zespolone, także te o wzmocnionej odporności na włamanie.

Światła, światełka

Wieczory na balkonie… Jak najbardziej. Dlatego aranżując to miejsce, nie zapomnijmy o oświetleniu, które wyjątkowo skutecznie wprowadza przytulny nastrój. Lampy solarne zdają tu egzamin doskonale – w dzień ładują się światłem słonecznym, wieczorem świecą delikatnym światłem punktowym. Idealnie wyglądają także pojedyncze kule albo całe sznury małych lampek LED. Oczywiście niezawodne do stworzenia klimatu jest światło świec, a o nie przecież najłatwiej…
Zatem spójrzmy co możemy zmienić, udoskonalić na naszym balkonie czy tarasie, by zachęcał do odpoczynku… czas na relaks!