PL

W kolorach jesieni, czyli przytulne, ciepłe wnętrza


Wnętrza lubią kolory jesieni. To barwy ciepłe, nadające przytulność, miły, relaksujący klimat. Jaka to paleta barw? Bardzo szeroka. Żółty, pomarańczowy, nieco czerwieni, akcenty zieleni i brązu – to barwy dobrze komponujące się ze sobą. Jak najłatwiej osiągnąć taki efekt w mieszkaniu? Wyobrazić sobie zadrzewioną jesienną aleję parkową... To właśnie są kolory efektownie skomponowane!

Głębokie czerwienie, rudości, burgundy, butelkowa zieleń czy ciepły karmel – to kolory, które można stosować we wnętrzu przez cały rok, bowiem wśród nich na pewno odpoczniemy. Bazę jesiennej kolorystyki stanowią zgaszone, nieco rozmyte barwy ziemi.
Meble, tkaniny, dodatki w takiej kolorystyce stworzą wnętrza zapraszające do odpoczynku. I nie zawsze muszą to być duże meble czy dywany, których wymiana nie jest bezproblemową sprawą. Doskonałym pomysłem na wprowadzenie takiej kolorystyki do mieszkania jest wymiana poduszek, zasłon, obrusa na stole czy osłonek doniczkowych. One z powodzeniem zmienią porę roku w naszym mieszkaniu na jesień, a jednak nie wymagają tak dużych nakładów finansowych i zamieszania, jak powiedzmy nowa kanapa, fotele czy nawet dywan.
Jednak nie zapominajmy także o stałych elementach, jakimi są między innymi okna. Oczywiście białe profile zawsze się dopasują do aranżacji, jednak może być dużo ciekawiej i efektowniej jeżeli okna będą również w ciepłym kolorze, idealnie współgrającym z wystrojem. Zatem okna również można wybrać w takich kolorach, jak: bordowy, czerwono-brązowy, karminowo-czerwony, zielony, żółty… A złoty dąb? To dopiero brzmi jesiennie! Taki kolor również znajdziecie wśród 70 oferowanych przez VEKA. Więcej na veka.pl/kolory/

A co, jeśli wewnątrz najlepiej wyglądałyby okna na przykład ciemnozielone, ale zupełnie nie pasują do elewacji? Wtedy zamawiamy profile dwukolorowe – inny kolor będą miały od wewnątrz, a inny na zewnątrz. Powierzchnie gładkie, błyszczące czy z fakturą drewna, a nawet ultramatowe – każdy kolor może mieć inne wykończenie. Zatem do wyboru do koloru!

Jak łączyć jesienne kolory?

Natura doskonale radzi sobie z kompozycjami kolorystycznymi, zatem najlepiej dokładnie jej się przyglądać, by podjąć próbę odwzorowania zestawów barw w mieszkaniu. Warto też poznać kilka zasad łączenia kolorów jesieni, które tworzą pełne ciepła, nastrojowe aranżacje.

Żółty
Żółty jest kolorem najlepiej prezentującym się z szarościami, bielą i beżem. Nieco ożywia pomieszczenia, wprowadza pozytywny klimat.

Cynamonowy
To ciekawy i często stosowany w jesiennych kompozycjach kolor. Idealnie współgra z naturalnymi kolorami ziemi, jak brązy i beże. Chcąc stworzyć niebanalna kompozycję, można połączyć go z wyrazistymi kolorami, takimi jak granat, bordo lub czerń. A jeśli lubicie ciemne kolory, niemal czarne, to spójrzcie, jak ciekawie wyglądają profile okienne w kolorze palisander czy bordo.. veka.pl/kolory/
Pomarańczowy
To kolor nazywany na jesieni dyniowym… Bo nie o intensywny odcień pomarańczowy w tym wypadku chodzi, ale lekko zgaszony, wypłowiały na słońcu… Komponuje się z brązami, szarościami, zielenią, a z granatem stworzy ciekawy kontrast.

Odcienie brązu
Barwa nieodłączna w jesiennych aranżacjach. Spokojne zestawienie brąz stworzy z szarościami i beżami. Jednak kiedy w sąsiedztwie pojawi się czerwień czy zieleń, moc koloru będzie większa. Szlachetności zaś nabiera szczególnie, gdy obok połyskują elementy w złotym kolorze.
Czerwień
Intensywny kolor, jakim jest czerwień, najlepiej zestawiać z szarościami czy beżem. W duecie z czernią będzie efektownym, jednak dość mocnym zestawieniem.
Zieleń
Odcieni zieleni jest tak dużo, że trudno o sugerować, z czym będzie najlepiej się prezentować. Jednak jesienią zieleń jest dość ciemna, przygaszona, raczej tzw. butelkowa niż „trawiasta”. Zatem dobrze będzie wyglądała z szarością, żółtymi odcieniami czy czernią. Bardzo nowoczesnym i modnym jest zestawienie zieleni z granatem.

Otwieramy przestrzeń

 

Szczególnie atrakcyjnie wyglądają wnętrza w przytulnych kolorach jesieni, gdy optycznie są połączone z krajobrazem za oknem. I tu doskonale zdają egzamin duże przeszklenia. Ogromne okna tarasowe, np. w najnowszym systemie VEKAMOTION 82 , to świetne rozwiązanie na łączenie wizualne wnętrz z otoczeniem. A gdy te dwa „światy” są w podobnej kolorystyce, to wrażenia są niesamowite… Zatem otwórzmy się na przestrzeń!