PL

Wymiana okien krok po kroku


Termomodernizacja – dużo się o niej mówi, bowiem to sposób na redukcję zużycia energii na ogrzewanie domów, tym samym redukcję kosztów, ale i zanieczyszczenia środowiska. Bez nowoczesnych ciepłych, szczelnych okien dom nie będzie energooszczędny. Warto więc wiedzieć, jak wygląda wymiana okien krok po kroku.

Gdzie szukać informacji o oknach?

Wiele osób szuka informacjo o oknach w internecie. Czy to dobre źródło? Jak najbardziej, jeśli potraktujemy strony producentów czy sprzedawców okien, fora dyskusyjne, social media jako podstawę do tego, by się zorientować w temacie. Nie jest jednak dobrym pomysłem decydowanie o kupnie nowych okien wyłącznie na bazie tego, co przeczytaliśmy w internecie.
Warto też zrobić sondę wśród znajomych – jakie posiadają okna, z czego są zadowoleni, a z czego nie. To wszystko pomoże nam wyrobić sobie opinię. Jednak po tym etapie potrzebne jest konsultacja z doradcą w salonie stolarki otworowej.

Wizyta w salonie sprzedaży okien

  • Jeżeli chcemy, by spotkanie w salonie sprzedaży było jak najbardziej efektywne, należy się do niego dobrze przygotować. Doradca będzie chciał poznać jak najwięcej konkretów dotyczących wielkości okien, usytuowania, dowiedzieć się, jakie mamy potrzeby i wymagania.
  • PVC, drewno czy aluminium – to decyzja jedna z pierwszych. Parametry cieplne, akustyczne, wielkość, ale i sposób otwierania okien… Sprzedawcy powinni także posiadać próbniki kolorów i wzorów dostępnych u danego producenta stolarki otworowej.
  • Dobrze jest odwiedzić kilka punktów handlowych, spotkać się z różnymi doradcami i dopiero podjąć decyzję o wyborze okien.
  • Warto wiedzieć, że wymiana okien może być finansowana z programu „Czyste Powietrze”. Więcej o czystym powietrzu 

Pomiar okien

Dokładne wymierzenie otworów w ścianach jest konieczne, by zakup okien nie okazał się fiaskiem. Dlatego nie warto tego robić samemu, z przekonaniem, że cóż to za problem. Lepiej zlecić pomiary ekipie, która będzie montować okna. I to niezależnie, czy chodzi o okna do nowo budowanego domu, czy remontowanego. Najlepiej korzystać z usług ekipy montażowej poleconej przez producenta okien. Wtedy mamy pewność, że nie usłyszymy słynnego: kto to państwu zrobił?

Czas oczekiwania na okna

Ile czeka się na okna po ich zamówieniu? Czas oczekiwania na realizację zamówienia wygląda różnie. Po pierwsze zależy to od producenta okien – jak szybko może wyprodukować nasze okna. Po drugie od tego, czy nasze okna są „zwykłe”, czy specjalne – np. okrągłe, łukowate czy z podwyższoną odpornością na włamanie.
W praktyce czas oczekiwania na okna to najczęściej około jednego miesiąca.

Montaż nowego okna

  • Wymiana okna nie trwa długo, jeśli jest uprzednio dobrze wymierzone i przyjeżdża dokładnie takie, jakie zamówiliśmy. Monterzy najpierw demontują stare okno. Zdejmują skrzydła, a następnie wykuwają ościeżnice.
  • Wszystkie wystające fragmenty po demontażu, takie jak fragmenty tynków, muszą być usunięte. Otwór po starym oknie powinien być czysty, bez poszarpanych ścian, przystosowany do wymiarów zamówionych okien.
  • Najlepszą metodą montażu jest tzw. ciepły montaż. Od strony zewnętrznej stosuje się folie wodoodporne i paroprzepuszczalne, a od wewnątrz paroizolacyjne. Musi być spełniona zasada: szczelniej od wewnątrz niż od zewnątrz okna.

Obróbka wnęki okiennej

Jedną z opcji obróbki wnęki okiennej jest jej uszczelnienie trzema warstwami:
– uszczelniająca warstwa wewnętrzna wykonana z różnego rodzaju taśm paroszczelnych;
– warstwa środkowa, która zapewnia izolację termiczną i akustyczną połączenia. Powinna być wykonana z pianki poliuretanowej lub mineralnych materiałów izolacyjnych, np. wełny mineralnej. Zastosowanie takich materiałów zapobiega wykraplaniu się pary wodnej w szczelinie z izolacją termiczną.
– warstwa zewnętrzna, uszczelniająca z folii paroprzepuszczalnych, impregnowanych taśm rozprężnych lub taśm warstwowych.
Dopuszczalne jest również zastosowanie samej pianki poliuretanowej jako uszczelnienia. Dobrą praktyką jest zabezpieczenie pianki (po jej rozprężeniu) przed działaniem promieni słonecznych. Warto więc zabezpieczyć pianę siatką z zaprawą klejową. Należy pamiętać o przygotowaniu odpowiednio muru, wyrównaniu wgłębień lub wystających elementów muru oraz odpowiednim zagruntowaniu podłoża.
Na tak przygotowane połączenie okna z murem, można przyklejać warstwę izolacji – styropian, wełnę itp.
Wewnątrz pomieszczeń tynk można nakładać bezpośrednio na pianę. Dobrą praktyką jest stosowanie tzw. listew dylatacyjnych między tynkiem a profilem PVC wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Listwy zniwelują ewentualne pęknięcia na styku elewacji z oknem czy tynku z oknem.

Regulacja okien

Po zamontowaniu okien instalatorzy będą je regulować, by nie straciły swoich zalet, jak szczelność, izolacyjność akustyczna i termiczna.
Później, kiedy będziemy korzystać z okien, powinniśmy je sezonowo regulować. Najlepiej robić to na początku lata oraz jesienią. To pozwala kontrolować ilość powietrza dostającego się do pomieszczenia przez okno oraz zapobiegać „opadaniu” skrzydła okiennego.

  • Aby uszczelnić okno należy przesunąć rolki ryglujące tak, aby znajdowały się bliżej uszczelek.
  • Latem postępujemy odwrotnie, by poprawić wentylację pomieszczeń.
  • Można również wyregulować wysokość skrzydła. Jest to możliwe po usunięciu osłonki zawiasu i dokręceniu widocznej od góry śrubki za pomocą klucza imbusowego. Po dokręceniu w prawo skrzydło okienne się uniesie.