PL

Wymiana okien w remontowanym budynku


Na co zwrócić uwagę decydując o wyborze okien PCW, gdy planujemy zastąpić nimi stare drewniane okna?

Obecnie większość okien z PCW jest wykonywana na wymiar. Bardzo rzadko są zamawiane typowe, np. o symbolu 034, czyli wymiarach 1435 x 1465 mm, które kiedyś były powszechnie montowane w blokach. W związku z tym w miejsce każdego starego okna bez problemu zamówimy nowe, indywidulanie dopasowane do potrzeb użytkownika zarówno wymiarami, akcesoriami, jak i funkcjami skrzydeł.

Jeżeli remontujemy stary budynek, to w praktyce najważniejsze jest znalezienie sprawdzonej ekipy montażowej, współpracującej z dostawcą okien. Od fachowców bowiem zależy czy ostateczny efekt wymiany okien będzie nas satysfakcjonował. Na podstawie zgłoszeń reklamacyjnych można wywnioskować, że to przede wszystkim wady montażowe są przyczyną złego funkcjonowania lub deformacji okien.

*Pierwszy krok to dokładne wymierzenie otworu okiennego – koniecznie dokonywane ze stanu faktycznego na budowie, a nie np. na podstawie wymiarów starego okna.

*Parametry okien to druga sprawa bardzo istotna przy wyborze. Jak ciepłe będą okna wskazuje ich współczynnik przenikania ciepła Uw. Im niższy współczynnik, tym okna lepiej izolują termicznie. Warto pamiętać, że od stycznia 2017 roku jego wartości dla okien, drzwi balkonowych oraz drzwi zewnętrznych w nowych projektach dla zamieszkałych pomieszczeń, nie powinna być większa niż 1,1 W/(m²•K) – dotyczy to kompletnych okien z szybami i okuciami. Na przykład wybierając okna z systemem okiennym VEKA Softline 82, mamy pewność, że współczynnik przenikania ciepła Uw będzie bardzo dobry – nawet 0,9 W/m²K.

*Jeśli zależy nam także na izolacji akustycznej, bo dom stoi np. przy dość ruchliwej ulicy, to zwróćmy uwagę na wskaźnik Rw okna informujący, jak izoluje ono od dźwięków dochodzących z zewnątrz. Im Rw jest wyższy, tym lepiej okno tłumi hałas. Typowe okna VEKA mają wskaźnik Rw ok. 35 dB. Natomiast te przeznaczone do głośnych miejsc, powinny mieć wskaźnik około 40 dB. Pojedyncze okno z dobrze dobraną szybą i specjalnym montażem może tłumić hałas do 47 dB, jeśli jednak potrzebne jest jeszcze lepsze wyciszenie, trzeba już stosować okna skrzynkowe.

*Ważne jest przygotowanie otworu okiennego po demontażu starego okna – otwór powinien być czysty, bez poszarpanych ścian, przystosowany do wymiarów zamówionych okien tak, aby zapewnić konieczną dylatację pomiędzy murem i ramą okna dla umożliwienia odkształceń termicznych profili.

*Najlepiej, by ekipa zastosowała tzw. ciepły montaż. Nawet jeśli budowa muru nie pozwala na to w 100 %, to zawsze powinno się dążyć do zapewnienia jak najlepszej izolacji termicznej okna. W ciepłym montażu, poza pianką stosuje się też od strony zewnętrznej folie wodoodporne i paroprzepuszczalne, a od wewnątrz paroizolacyjne. Jednak w zabytkowych budynkach mogą pojawić się trudności z pełnym zastosowaniem takiej metody uszczelnienia, jednak musi być spełniona zasada „szczelniej od wewnątrz niż od zewnątrz okna”.

*Wymieniając okna w pomieszczeniach, gdzie pracują urządzenia zużywające tlen, np. piecyki gazowe w łazienkach czy w kotłowniach, trzeba koniecznie zastosować nawiewniki. W tych miejscach są niezbędne, zaś w pozostałych również można je montować, by zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń. Na pewno we wszystkich oknach powinien być możliwy jakiś sposób wymiany powietrza (nawiewniki, mikrowentylacja, stopniowany uchył).