
Patrząc na budynki sprzed 30-40 lat i na te budowane współcześnie, trudno nie zauważyć, że jednym z elementów, które je różni jest wielkość okien. Zamiast wąskich jednoskrzydłowych drzwi balkonowych, mamy np. duże dwuskrzydłowe okna tarasowe.
Duże przeszklenia dominują w nowoczesnych budownictwie. I to nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach wielorodzinnych. Widok przeszkleń od podłogi do sufitu nie jest niczym zaskakującym.
Szczególnie w budownictwie jednorodzinnym konstruuje się zamiast typowych murowanych ścian zewnętrznych, ogromne nieotwierane okna, by jak najbardziej połączyć mieszkania z otoczeniem. Duże przeszklenia są mile widziane w dzisiejszym budownictwie zarówno przez architektów, jak i użytkowników.
Zalety dużych okien
- Najważniejsza zaleta dużych okien to dobre doświetlenie mieszkania. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie i często pochmurne.
- Po drugie wnętrza optycznie zyskują przestronność, wydają się większe i bardzo nowoczesne.
- Jeżeli ściana z dużymi oknami wychodzi na taras czy ogród, to powstaje wrażenie, że pomieszczenia są niemal połączone z otoczeniem.
Są i wady
Duże okna mają jednak i wady – mają gorszą izolacyjność termiczną niż mur, więc pojawiają się straty ciepła i rosną koszty ogrzewania budynku. Wybór dużych okien to również podniesienie kosztów budowy. Uciążliwe mogą też być upalne dni w domu czy mieszkaniu, jeżeli te wielkie szyby nie zostaną zabezpieczone przed promieniami słońca dobrze zaciemniającymi roletami czy żaluzjami.
Duże okna czyli jakie?
Obowiązujące dziś normy określają minimalną powierzchnię okien w stosunku do powierzchni podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salon, sypialnia, gabinet, pokój dziecka – proporcje powinny być minimum 1/8. To wielkość okien typowych, zaś te określane mianem dużych mogą stanowić nawet ¼ powierzchni podłogi.
Jakie rozmiary okien proponują producenci? Stałe szklenie (nieotwierane) mogą oczywiście być większe niż otwierane – przykładowo wykonanie okien stałych o wymiarach około 2200 x 2200 mm nie stanowi problemu. Z kolei typowe skrzydło okienne rozwierno-uchylne proponuje się najczęściej w rozmiarze maksymalnie 1500 x 1500 mm. Zamawiając duże okna otwierane, trzeba także brać pod uwagę łatwość ich obsługi – zbyt duże, a tym samy ciężkie trudniej jest zamykać czy otwierać.
UWAGA! Technologie produkcji wciąż się zmieniają, możliwości tym samym także. Dlatego najlepiej, by wykonawca okien określił jaką wielkość stolarki otworowej proponuje do konkretnego projektu domu, z jakich profili i pakietów szybowych zostanie skonstruowana.

W przypadku drzwi przesuwanych możliwości są jeszcze większe. Na przykład nowy system VEKAMOTION 82 pozwala na skonstruowanie drzwi podnoszono-przesuwnych o wysokości nawet 2,7 metra i szerokości do 6 metrów (przy konstrukcjach dwukskrzydłowych) oraz do 6,5 metra (przy konstrukcja 3- i 4-skrzydłowych).
Zobacz więcej o systemie VEKAMOTION 82 veka.pl