PL

Zdrowy ogród w Twoim oknie


Wielkie BUM na ogrody trwa. Miło cieszyć oko piękną, zdrową zielenią i kolorami kwiatów. Mało tego, coraz więcej osób decyduje się przenieść lub przynieść ogród do domu.

Współczesne projekty wnętrz, dostępne technologie pozwalają niemal bez ograniczeń spełniać marzenia i wyobrażenia o własnym małym czy dużym ogrodzie.

Zieleń dookoła

Cóż, ozdabianie okien bogato zdobionymi firanami odeszło do lamusa. Teraz chcąc być „na czasie” przyozdabiamy okna czy drzwi tarasowe naturalną zielenią.
Branża ogrodnicza oferuje wiele gatunków roślin, które z powodzeniem nadają się do uprawy doniczkowej przy oknie. Jednak nie możemy kierować się jedynie naszymi zachciankami. Musimy najpierw ustalić, w jakim charakterze chcemy urządzić nasze wnętrze, potem poznać wymagania poszczególnych roślin, dowiedzieć się, jak o nie dbać.

Wiedza kluczem do sukcesu

A z tymi wymaganiami bywa różnie… Bo na przykład, kiedy zamarzy się nam wnętrze z roślinami typu egzotycznego i tropikalnego, to musimy wiedzieć, że palmy i paprocie uwielbiają wilgoć i ciepło, ale o ile palmy kochają kąpiel w słońcu, o tyle paprocie dostaną na nim poparzeń.

Moda na egzotyczne rośliny

Egzotyka roślinna jest obecnie bardzo modna. W połączeniu z niezwykle pożądanymi dziś dużymi przeszkleniami nadaje niesamowity, tropikalny charakter naszym wnętrzom. Rośliny bowiem nie muszą (czasem wręcz nie mogą) stać jedynie na parapecie przy oknie. Ustawione na podłodze przy dużym przeszkleniu np. tarasowym, nie tylko chronią przed wścibskimi spojrzeniami, ale także sprawiają wrażenie luźnego przejścia pomiędzy wnętrzem domu a tarasem czy podwórkiem. Wrażenie to potęguje przejście bezprogowe. Firma VEKA wyszła naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu tworząc system drzwi podnoszono-przesuwnych VEKAMOTION 82

Tam, gdzie sucho i gorąco

Kaktusy i sukulenty uwielbiają miejsca suche i gorące. Przy pielęgnacji tych roślin kierujemy się jedną ważną zasadą – lepiej je przesuszyć, niż przelać. Nadmierna ilość promieni słonecznych im nie szkodzi, dlatego warto przeznaczyć dla nich najcieplejszy i najjaśniejszy parapet.
Rośliny domowe, które cieszą nasze oczy ozdobnymi liśćmi, dobrze się czują, gdy powietrze wokół jest wilgotne. Możesz im to zapewnić poprzez spryskiwanie wodą. Ważne, by takie rośliny chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, by uniknąć ich poparzenia.
Duża grupa roślin, którą chętnie uprawiamy w mieszkaniach to rośliny kwitnące. Ich pielęgnacja polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu i zapewnieniu odpowiedniego stanowiska. Większość gatunków woli miejsca chłodniejsze, nie narażone bezpośrednio na promienie słoneczne, które mogą uszkadzać delikatne pąki i kwiaty.
Nie sposób opisać wszystkich gatunków czy grup roślin. Kiedy już zdecydujemy, które rośliny interesują nas najbardziej, warto skupić się na zgłębianiu wiedzy o ich pielęgnacji. Jeżeli marzy nam się zielona przesłona w oknie zamiast firany, to warto wiedzieć, jakie gatunki ustawić na jakim parapecie: https://veka.pl/roslinne-dekoracje-okien-czyli-jakie-rosliny-przy-jakim-oknie/
W doborze odpowiednich roślin ogranicza nas jedynie wyobraźnia i wiedza o ich potrzebach.